Söker regnbyxa - tips någon?

Det ösregnar och jag blir blöt i baken av mina Helley Hansenbyxor. Dags för ett par nya byxor med andra ord.
Fjällräven Singi har fått goda omdömen och har ett bra pris. På North Star säljer de Vaude Arrow för 740:-. Har någon erfarenhet av dessa? Eller finns tips på andra regnbyxor jag bör titta på?
Byxorna skall passa för de mesta:fjällvandring, cykling och hundpromenader till vardags m m
 
regnbyxor

Jag kan rekommendera försvarets senaste (m90) regnklädsel. Slitstarkt och enkelt. Byxorna är liksom "urringade", vilket ger ventilation, och är praktiskt vid vissa tillfällen.
 

Lästips

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Tänk säkert i Sarek – fjällräddarens bästa råd

Sareks vackra natur lockar många. Men här är civilisationen långt borta. Utsidan har frågat fjällräddaren Mikael Oja om råd för en säker Sarektur.
Hej
Marmot precip pants.Lätta smidiga,bra material.inte så dyra 900kr.
m-90 regnbyxan ska du inte köpa.Den är tok varm,den andas inte ett dugg.Du blir lika blöt med byxorna på om det regnar av all kondens.

Magnus
 
Slitstyrka

Jag kollade på sportsnet där de hade Marmot precip pants. Där stod det att de inte var fullt så hållbara som Gore-Tex. På outdoorreview.com fanns recensioner av precip jacket och där stod också att den inte var så hållbar.
Hur har det funkat för dig?
Jag skall vara tre veckor i fjällen i sommar så jag vill helst slippa överraskningar.
En sak till: Hur är benlängden? Jag vill inte att de skall åka upp över vristen när jag cyklar. Det är så trist att vara torr överallt utom om strumporna.
 
Tittade på marmots byxor men köpte dom inte.
Jag köpte tierra sälka 3 lagers GT för 1500 kr med förböjda knän.Klart motiverad prishöjning jämnfört med marmot byxorna.

Magnus
 
Mountain Equipment

Kolla på ME:s överdragbyxa i drilite. Runt 800 spänn om jag minns rätt. Otroligt lätta och smidiga, men självklart inte lika slitstarka som ett par feta gt-byxor. Finns med dragkedja hela vägen eller bara en bit upp på underbenet. Jag tror nog Fjällsport säljer dem, annars klätterfabriken.

Kalle
 
Det är vad du vill ha och vad du vill betala som avgör

Samt i viss mån hur mycket du vill bära.
M/90 avråder jag bestämt från, tunga och inget bra att sitta i, andas inte och kondensen blir ett bekymmer.
Signi har jag själv och är mycket nöjd med. Jag har kompleterat mina med ett par fastsydda hänslen av bred kahyscha(gummiband), så kan de ventilera bättre runt magen och ryggen när man måste gå i dem. De hela blixtlåsen är fina både för påtagandet/avtagagandet, men framför allt för ventilationsmöjligheterna. Tyvärr innebär långa blixtlås vikts- och volymökning.
När det regnar har jag gått i kortkalsonger under upp till +långfillingar o byxor. De håller tätt i regn t o m vid mc-åkning och det är det inte många X-tex byxor som gör. De fungerar utmärkt som rastbyxor på vinterfjället.
Jag har även sedan många år brukat ett par Taiga med halvlånga blixtlås, 3-lagers. Sitter bra, men prasslar mera, inte så lätta av och på som Signi.
Jag planerar köpa ett par tunna 2-lagers för liten packvolym och låg vikt. Räknar med att behöva kompletera även dem med hängslen.
Så vad du än köper tänk på att du skall kunna ta av och på dem i skitväder med mycket kläder under, t e x vintertid. Kan du hantera knappar och blixtlås med tumvantar på?
Är de tillräckligt rymliga för att sitta i och sera sig i, pröva! Med maximal dress under.
Har de fickor för näsduk o plastpåse (jägarsnus/bär)? Har du lust att bära dem? Har du råd med dem?

Go tur

Johan K
 
Re: Det är vad du vill ha och vad du vill betala som avgör

johankse; sa:
M/90 avråder jag bestämt från, tunga och inget bra att sitta i, andas inte och kondensen blir ett bekymmer.
Johan K

Håller inte med, 90-regnbyxorna väger ca 350 gr (tunga?!?) och är konstruerade som byxholkar fast med hel bak. Det går utmärkt att sitta med dem. Kondens, visst kan man bli lite fuktig på knäna men det torkar snabbt om man har vettiga kläder under. Man måste ha en jacka som går ner över baken dock.

Hittar man byxorna någonstans bör man kunna köpa dem för några hundringar och få en funktionell byxa även om den inte är i klass med t ex Singibrallan.

Jackan till 90-stället är däremot ingen ide att köpa för fjällvandring, den är alldeles för dåligt ventilerad.

Mvh,

J
 
Tack för alla goda tips. Nu är det bara att ge sig ut på stan och prova.
Förhandsfavorit blir nog Fjällräven Singi, men jag skall även kolla Marmot, Tierra och Mountain Equipment.
M90 går nog bort pga andnings(o)förmågan. Att Singi prasslar lite låter bra, det är ju en nackdel med gtx.
De behöver inte fungera vintertid eftersom jag är en mycket lycklig ägere till en Klättermusen Fimbul-byxa.
 
Enligt Friluftsbolaget i Gbg tillverkas inte Fjällräven Singi längre. De fick tydligen kritik för att de var för stora. Nu finns bara ett par regnbyxor där man inte får igenom skorna genom byxbenen.
Jakten går vidare...
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips