Söker en liten platt plastask till nagelsax osv

Livetiskuggan

Avstängd
Problem kan vara små och stora. Mitt lilla problem är att jag har en spetsig nagelsax och en pincett med mig i necessären och de sliter på tyget. Söker något typ av skydd och ser en typ gammal magnesylask i plast som lösningen men finns säkert andra lösningar.
 

Livetiskuggan

Avstängd
Väntar mig det finns innom fritidsfiskebranchen men den är för stor för mig att söka på. Hittar någon som är 23 mm hög men vill mer ha en platt ask.
 

HasseQ

Avstängd
Finns många tänkbara lösningar. Ta en tom ölburk och klipp bort locket, och peta ned saxen där. Eller lägg den i kängan under inläggssulan. Eller stick in saxen halvvägs i ett äpple.
 

Aktuellt

På turskidor mellan stugor – ny bok guidar till svenska fjällen

I över 30 år har Oskar Karlin skidat mellan stugor i den svenska fjällvärlden. Nu har han samlat kunskaper, råd och tips i en 400 sidor tjock bok.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

Vinn ”Turskidåkning” av Oskar Karlin!

Med sin nya bok vill Oskar Karlin inspirera fler att upptäcka den svenska fjällvärlden på turskidor. Här har du chansen att vinna boken!

”När isen ligger i skärgården släpper jag allt”

I mitten av november lade sig de första skridskoisarna i Stockholm. Vi har pratat med Pamina Falck, kommunikationsansvarig på SSSK, om säsongstarten.
Linda några varv tunn papp runt pincett- och saxbladen. Förslut med några varv tejp runt om. Pappen skall räcka någon centimeter över spetsarna för att ha lite marginal så att inte spetsarna råkar exponeras.

Resultatet skall bli något som kan liknas vid en knivslida.

/Birger
 
En slida av tejp är effektiv och lätt.

Har du inte funderat på ett litet multiverkyg?
En victorinox mini väger 21 g och har en rejäl sax och en bra pincett. Dessutom kniv och nagelfil =)
 
Victorinox är utmärkt men kanske en annan diskussion. Personligen har jag alltid en aningen större variant "Manager" som har flasköppnare, krysskruvmejsel pincett och penna på min nyckelknippa.
En Victorinox liten nagelsax är betydligt kraftigare än saxen på Minin och kan vara mkt värdefull för att t ex fixa en kvaddad stortånagel.

Är vettig i en veckopaddling i min mening.

Thure

 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips