Söker en liten platt plastask till nagelsax osv

Jag gjorde en egen ask till mina tändstickor :) Så hitta någon med en 3D-printer och kunskap att rita askar själv.
 

Bilagor

  • 13DC7AE1-FC40-480B-B152-291031F13D0C.jpeg
    13DC7AE1-FC40-480B-B152-291031F13D0C.jpeg
    95.7 KB · Visningar: 96

Lästips

Europas okända pärlor – 10 vandringar bortom turiststråken

Sugen på att packa väskan och vandra utanför Sverige? Då är den här listan för dig!

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.
Kan inte tipsa om plastask, men däremot har Victorinox en nagelklippare som jag tycker är väldigt skonsam mot fickorna. 8.2055 tror jag att modellen heter.

Modellen 8.2050 upplever jag som sämre eftersom ”gapet” inte är stängt när klipparen är ihopfälld.

Sedan har du Victorinox 580 som innehåller hela manikyrkonkarongen, men den vet jag själv ingenting om. Skonsam för tyg torde den vara.

Kan man tänka sig metall så säljer Spicemaster kryddburkar med skruvlock. I dem får man plats med alla möjliga vassa pryttlar. Rekommenderas!
 
Lush säljer både runda och fyrkantiga aluminium askar för sina produkter. Speciellt den runda är riktigt bra, använder den till allt från tvål och deo-ask till sytråd och tejp-ask osv
 

Bilagor

  • Screenshot_20220415-154717_Firefox.jpg
    Screenshot_20220415-154717_Firefox.jpg
    618.8 KB · Visningar: 73
Ett ganska litet problem kan tyckas ;) Själv gillar jag att packa lätt så en bit ventilgummi (som nämnts) över spetsen skulle räcka bra. Personligen har jag alltid en liten Leatherman micra `multisax´ i min vandringspackning, klipper det minsta och mesta. Små askar som borde passa kan väl inte vara alltför svårt att finna, börja att fråga bekantskapskretsen eller besök en fiskeredskapsbutik, etc.GR 2022-04-18 Askar och ventilgummi.jpgGR 2022-04-18 Leatherman Micra.jpg
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips