Sockerkaka på stormkök vattenånga

Någon som testat detta recept?
Fick det på chatgpt

Att baka sockerkaka i ett stormkök är fullt möjligt och riktigt mysigt om du är ute på äventyr! Här är ett enkelt recept och instruktioner anpassade för stormkök:

Ingredienser (för liten form, ca 0,5 liter):

1 ägg

0,5 dl socker

1 dl vetemjöl

0,5 tsk bakpulver

1 msk smör (smält, kan uteslutas)

Ev. lite vaniljsocker för smak

En skvätt mjölk eller vatten om smeten blir för tjock


Utrustning:

Stormkök (gärna med stekpanna eller kastrull med lock)

Liten form eller burk som tål värme (ex: folieform eller silikonkopp)

Lock (kan vara folie)

Galler eller stenar att ställa formen på i kastrullen (så den inte står direkt på botten)


Så här gör du:

1. Blanda smeten: Vispa ägg och socker poröst (eller så gott det går med gaffel). Blanda i mjöl, bakpulver och ev. smör/vaniljsocker. Justera med lite mjölk/vatten om det behövs.


2. Smörj formen: Smörj insidan av formen så kakan inte fastnar.


3. Häll i smeten: Fyll formen till max hälften.


4. Förbered stormköket: Häll lite vatten i kastrullen (ca 1–2 cm). Lägg i ett galler, små stenar eller något som lyfter formen från botten. Sätt formen ovanpå.


5. Ångbaka: Sätt på lock och låt stormköket gå på låg värme i ca 30–40 minuter. Kolla med en sticka – den ska komma ut torr.


6. Servera: Låt svalna lite och njut direkt eller med lite bär/sylt.



Vill du ha en variant med smak (typ citron, choklad eller kanel)?
 
Det går att göra utan ånga, men då behöver man vara väldigt försiktig med värmen så man inte smälter grytans botten. Funkar alltså bäst med brännare där man kan skruva ner lågan ordentligt.

Jag tillverkade "distanser" av tomma aluminiumburkar att ställa sockerkaksformen på (och hittade små formar, typ 10 cm, med löstagbar kant). Det handlar bara på att få upp formen från botten (som är jättevarm) och istället låta formen stå i den varma luften inuti grytan.
 
Man kan mycket väl använda äggpulver och fullfett mjälkpulver, om man vil slippa bära på mjölk och råa ägg.

Folieform på småstenar i en Trangiagryta funkade fint, när jag i tidernas gryning ville låtsas vara huslig kakbakande mamma på utflykter med små barn :p. Jag var lite feg och rädd om Trangiagrytan så jag hade i en liten bottenskyla med vatten, men det hade troligen gått bra ändå om man är lite försiktig och har en bredstrålande brännare.

I Mellanöstern bakar man taboon-bröd på ett lager småsten i stora plåtpannor över öppen eld.
 
Det går att göra utan ånga, men då behöver man vara väldigt försiktig med värmen så man inte smälter grytans botten. Funkar alltså bäst med brännare där man kan skruva ner lågan ordentligt.

Jag tillverkade "distanser" av tomma aluminiumburkar att ställa sockerkaksformen på (och hittade små formar, typ 10 cm, med löstagbar kant). Det handlar bara på att få upp formen från botten (som är jättevarm) och istället låta formen stå i den varma luften inuti grytan.
Jag brukar baka sockerkaka på Trangia stormköket, jag köpte för några år sedan på IKEA bakformar i aluminium, för barn, den blir som en stor muffins, jag tillverkade en rund aluminium plåt, arbetade på den tiden på SAAB Aircraft, så det blev flygplansaluminium, rund plåt med fyra nitar, så det blir ett mellanrum på ca 8mm, så att det inte står direkt i stekpannan, sen ställer jag den stora kastrullen upp och ner över bakformen, det blir som en ugn, fungerar perfekt.
 
Det finns även Bakugn till friluftsköket, Omnia, med värmespridare och skorstenseffekt, där kan man baka större sockerkakor och matbröd, dock inte samtidigt. Reglerbar låga samt brödrostgaller respektive asbest värmespridare jämnar ut värmen.
Deutch oven är ett tyngre alternativ https://www.smartfritid.se/laga-mat-ute/faltugnar.
 
Senast ändrad:
Ett inte riktigt så tungt alternativ är en GSI Dutch Oven i gjutaluminium,
finns som 10" och 12" [250 och 300 mm] i diameter. Väger bara drygt
hälften av vad de motsvarande bojstenarna i gjutjärn väger...
/Odd

GSI ligger i Spokane, WA och har rätt bra representation i EU.
 

Aktuellt

20 år av diskussioner om torkad mat – och 10 tips!

I år har en av Utsidans populäraste forumtrådar, "Torka mat", varit aktiv i 20 år. Här bjuder vi på tips till dig som vill börja torka egen utemat!

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips