skumskiva?

Jag är på jakt efter nåt material att göra ryggstöd och sits i till ett stripbygge. vill ha nåt som är hårdare och tåligare än markisolering. Vet att det finns nån sotrs svarta skivor som ser ut som skumplast men är fasta och inte tar upp vatten, men vet inte vad de heter eller var man får tag på det. Gissar på att nån här vet bättre. Tack på förhand!
 

Lästips

Europas okända pärlor – 10 vandringar bortom turiststråken

Sugen på att packa väskan och vandra utanför Sverige? Då är den här listan för dig!

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.
Jag använde Styrofoam från DOW, det gick bra. Det är ett babyblått skivmaterial som behöver grundas med epoxi (gärna svartfärgad ;-) innan laminering, för det suger lite. Fabriken ligger här i Norrköping, och jag hittade en firma i närheten som sågar specialformat. Där tiggde jag till mig en del för lite fikabröd. 1 cm är böjligt och bra till skott. 2 cm är bra att forma pluggar till sarg etc. 3 cm är bra till sitsen. Ungefär.
 
skivan hos kajaksaker ser bra ut, tyvärr har de stängt några veckor. nån som vet fler ställen,(bor i Jönköping)
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips