skumskiva?

Jag är på jakt efter nåt material att göra ryggstöd och sits i till ett stripbygge. vill ha nåt som är hårdare och tåligare än markisolering. Vet att det finns nån sotrs svarta skivor som ser ut som skumplast men är fasta och inte tar upp vatten, men vet inte vad de heter eller var man får tag på det. Gissar på att nån här vet bättre. Tack på förhand!
 
Jag använde Styrofoam från DOW, det gick bra. Det är ett babyblått skivmaterial som behöver grundas med epoxi (gärna svartfärgad ;-) innan laminering, för det suger lite. Fabriken ligger här i Norrköping, och jag hittade en firma i närheten som sågar specialformat. Där tiggde jag till mig en del för lite fikabröd. 1 cm är böjligt och bra till skott. 2 cm är bra att forma pluggar till sarg etc. 3 cm är bra till sitsen. Ungefär.
 
skivan hos kajaksaker ser bra ut, tyvärr har de stängt några veckor. nån som vet fler ställen,(bor i Jönköping)
 

Aktuellt

På turskidor mellan stugor – ny bok guidar till svenska fjällen

I över 30 år har Oskar Karlin skidat mellan stugor i den svenska fjällvärlden. Nu har han samlat kunskaper, råd och tips i en 400 sidor tjock bok.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

Vinn ”Turskidåkning” av Oskar Karlin!

Med sin nya bok vill Oskar Karlin inspirera fler att upptäcka den svenska fjällvärlden på turskidor. Här har du chansen att vinna boken!

”När isen ligger i skärgården släpper jag allt”

I mitten av november lade sig de första skridskoisarna i Stockholm. Vi har pratat med Pamina Falck, kommunikationsansvarig på SSSK, om säsongstarten.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips