[Skåne] Gissa bilden!

Eftersom det flyter på rätt långsamt med bilder i denna tråden tar jag och lägger upp en. Vilket är vattendraget, och var är bilden tagen?

Ledtråd 1: Det är högt flöde och ån har svämmat över.

Ledtråd 2: Bilden är tagen riktning nedströms.
 

Bilagor

  • IMG_1110.jpg
    IMG_1110.jpg
    60.8 KB · Visningar: 421

Lästips

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Tänk säkert i Sarek – fjällräddarens bästa råd

Sareks vackra natur lockar många. Men här är civilisationen långt borta. Utsidan har frågat fjällräddaren Mikael Oja om råd för en säker Sarektur.
Sparkar liv i tråden (då jag har en ny bild men vi måste ju avsluta denna först) och gissar på HelgeÅ, som ju slåtar på just å (även om å uttalas ö-likt i NÖ Skåne) men inget förslag på plats.

/Patrik
 
Det är inte Helge å heller. Men då gissningarna duggat allt annat än tätt de senaste veckorna är det nog dags för en ledtråd.

Helge å rinner bla genom Hässleholms Kommun. Även denna å rinner geneom flera, men just den här bilden är tagen i ett område som avgränsas av Hässleholms Kommun och dess angränsande kommuner.
 
Inte en lätt bild, inser jag.

Dagens nya ledtråd bilr: Denna sträckning av ån gårgenom ett nyetablerat naturreservat som fortfarande är ganska okänt.

Ny ledtråd i morgon.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips