[Skåne] Gissa bilden!

Eftersom det flyter på rätt långsamt med bilder i denna tråden tar jag och lägger upp en. Vilket är vattendraget, och var är bilden tagen?

Ledtråd 1: Det är högt flöde och ån har svämmat över.

Ledtråd 2: Bilden är tagen riktning nedströms.
 

Bilagor

  • IMG_1110.jpg
    IMG_1110.jpg
    60.8 KB · Visningar: 445
Sparkar liv i tråden (då jag har en ny bild men vi måste ju avsluta denna först) och gissar på HelgeÅ, som ju slåtar på just å (även om å uttalas ö-likt i NÖ Skåne) men inget förslag på plats.

/Patrik
 
Det är inte Helge å heller. Men då gissningarna duggat allt annat än tätt de senaste veckorna är det nog dags för en ledtråd.

Helge å rinner bla genom Hässleholms Kommun. Även denna å rinner geneom flera, men just den här bilden är tagen i ett område som avgränsas av Hässleholms Kommun och dess angränsande kommuner.
 

Aktuellt

Utsidan blir mediapartner till Outdoor Festival STHLM

En stor tältkåta med många människor samlade runt
Den 23–24 maj 2026 samlas friluftsintresserade på Djurgården i Stockholm. Som Plus‑medlem kan du boka festivalens äventyrspass gratis!

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Vinn skidstavar från Akka!

Vinn skidstavar från Akka!
Ta chansen att uttrycka din personliga stil i slalombacken. Vi tävlar ut två par av unika skidstavar från det nya, svenska varumärket Akka!

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”
I över 40 år har den kultförklarade Jörnkängan tillverkats av Anders Dernebo i Jörn. Nu har det unika hantverket förts vidare: till Myrene Fjellström.
Inte en lätt bild, inser jag.

Dagens nya ledtråd bilr: Denna sträckning av ån gårgenom ett nyetablerat naturreservat som fortfarande är ganska okänt.

Ny ledtråd i morgon.
 

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.