Sandpappersfingrar

Nödvändigt ont kanske, men har någon nåt tips på hur man minskar dessa symtom på ihärdigt klättrande - speciellt nu när det är kallt och torrt så får jag frasiga hårda fingertoppar som kan dra blod :)
 
Smörj händerna efter klättring. Gärna med nåt sårläkande, typ Idomin eller Fenuril. Särskilt efter den fördärvliga inneklättringen. Annars är självsprickorna å annat elände inte långt borta.
 
Månadens produkt: Ergo Grip Enduro från Hestra
Rätt handskar kan göra stor skillnad under cyklingen. Ta chansen att tävla om lätta och bekväma Ergo Grip Enduro D3O från Hestra.
Var nog lite otydlig - jag har själv inga direkta besvär av fingrarna, vill bara få dom lite mer flickväns-vänliga :)
 
Tror inte flickvänner i allmänhet uppskattar att man ska ta på skyddshandskar innan man tar i dom... ;-)

Nu har jag inte haft den sorts besvär du beskriver, men det känns som om mjukgörande kräm borde kunna hjälpa, ev. tillsammans med att man "filar" bort ev. flagor som uppkommer.
 

Aktuellt

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”
I nya boken Vandra i södra Småland guidar Niklas Kämpargård till 48 turer genom skogar, sjölandskap, myrar och kulturbygder.

Upprop för friluftslivet inför valet

Upprop för friluftslivet inför valet
Tycker du att friluftsliv, natur och allemansrätt är viktiga frågor inom politiken? Skriv under Svenskt Friluftslivs upprop!

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”
Utsidans redaktör Gabriel Arthur besöker Sveriges största friluftsfestival – och får med sig viktiga insikter hem.

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.
Själv använder jag nagelfilar för att fila bort förhårdnader och valkar som uppkommer vid klättring, borde funka lika bra för slitna fingertoppar... Sitter man och filar lite då och då, så blir fingrarna riktigt lena och goa, dessutom minskar man risken för "flappers". Finns i 12-pack på apoteket och kostar typ 30 spänn, synd bara att de är riktigt riktigt skrikigt rosa ;-)
 
jag har hittat en sort som heter "a-derma" och som är väldigt dryg, men framförallt så blir inte händerna kladdiga av den.

alla andra jag har provat lämnar ett ytskikt med kladd som sprider sig på glasögon och pekskärmar.
 

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.