reparationskit??

hej jag behöver ett brådskande svar på min fråga.... ett reparationskit.. till en fjällvandring på 9dagar vad är nödvändigt att ha med sig och vad är bra att ha med sig??? jag kommer att ha med mig ett par lundhagskängor och en haglöfs victor 75-85 väska... och ett gtx ställ... nått annat som kasnke kan gå isönder vet jag inte.. men min packning är tänkt att vara ganska så minimerad..

tacksam för alla svar..


/tobbe
 
Månadens produkt: Ergo Grip Enduro från Hestra
Rätt handskar kan göra stor skillnad under cyklingen. Ta chansen att tävla om lätta och bekväma Ergo Grip Enduro D3O från Hestra.

il C

Avslutat
snöre (läder eller gummi), lite ståltråd, textiltejp
och kiltnålar (stora säkerhetsnålar) har lagat
det mesta åt mig. Tejpen lagar tält och kläder,
t o m en vattenflaska en gång; ståltråden hjälpte
när kroken lossnade från vattenflaskan och
kiltnålarna räddade min semester när en rem
brast på ryggsäcken.

il C.
 
Förutom det uppenbara (silvertejp, nål och tråd) rekommmenderar jag Liquisole (tror jag det stavas) kan användas som lim, laga sulor mm.
En liten tub kan vara värd att ha med på långa turer.

/M
 
Ovannämda lim brukar finnas i frilufts/sportbutiker, mackar och bildelsaffärer oxå.

Ett par extra skosnören el några meter repsnöre kan ju vara bra att ha.

Mvh Tomas
 

Aktuellt

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”
I nya boken Vandra i södra Småland guidar Niklas Kämpargård till 48 turer genom skogar, sjölandskap, myrar och kulturbygder.

Upprop för friluftslivet inför valet

Upprop för friluftslivet inför valet
Tycker du att friluftsliv, natur och allemansrätt är viktiga frågor inom politiken? Skriv under Svenskt Friluftslivs upprop!

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”
Utsidans redaktör Gabriel Arthur besöker Sveriges största friluftsfestival – och får med sig viktiga insikter hem.

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.
Mikael_B; sa:
Brukar finnas på både ICA o COOP samt sport och järnhandlare o mackar osv...
Men bra är det.
Mikael

Det vet jag inget om, brukar inte hänga i Kommersialismens högborgar som ICA och COOP, jag har inte råd att handla där... Vi fattiga torpare gör lim å våra döa hästar.

:)
 

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.