Point 65 till lång?

Hej alla!

Tänkte höra om någon har egen erfarenhet eller känner någon som är runt 1,90 och har provat årets Point 65 K1R. Hur upplevs sittbrunnen (78*41)? Är den trång? Får man brotta sig ner i den eller känns det ok med långa ben? Hoppas någon har erfarenhet!

Hälsningar

Anders
 

salgo60

Avstängd
Problem att kolla upp

Har hört från en del personer att dom har problem med Pointen att de inte får den tät dvs. det kommer in vatten i sittbrunnen pga att Point modellen kan vara svår att hitta bra kapell till. Troligen beroende på formen på kanten till sittbrunnen.
 
Tack för tipsen. Borde inte points egna kapell hålla tätt? Intressant det där med storlek på kajak och sittbrunn. jag är ju lång men vill ändå känna kajaken när jag paddlar. Vkv känns lite stor tex medan Prijon seayak känns lagom. Jag ska prova en point här i nästa vecka, så får vi se om jag trivs med den.

Anders
 

salgo60

Avstängd
Tror ej det

Min tjej köpte en Point och ogillar att bli blöt. Hon har till sin Point köpt ett Palm neopren kapell och det funkar inte. Vågor som sköljer över gör att det kommer in vatten. Dom kapellen funkar enormt bra på min 10 år gamla Artisan.

Se även Andreas som jobbat lite med att få tätt så att han kan rolla utan att sitta i en mindre sjö. Han löste det hela med att investera i en "mycket" dyrare kajak..
http://www.utsidan.se/vb_forum/showthread.php?threadid=22901

Det kan finnas lösningar nu för tiden men åtminstone var det problem. Berätta om du fixar det hela....
 
Bear&water

Har själv ett kapell från Bear & Water och det håller tätt. inte speciellt dyrt heller, ca: 400kr. Fast neopren är det inte.

fdse.jpg
 

Aktuellt

På turskidor mellan stugor – ny bok guidar till svenska fjällen

I över 30 år har Oskar Karlin skidat mellan stugor i den svenska fjällvärlden. Nu har han samlat kunskaper, råd och tips i en 400 sidor tjock bok.

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Vinn ”Turskidåkning” av Oskar Karlin!

Med sin nya bok vill Oskar Karlin inspirera fler att upptäcka den svenska fjällvärlden på turskidor. Här har du chansen att vinna boken!

”När isen ligger i skärgården släpper jag allt”

I mitten av november lade sig de första skridskoisarna i Stockholm. Vi har pratat med Pamina Falck, kommunikationsansvarig på SSSK, om säsongstarten.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips