• Obs! Tänk på att om du lägger ut din epostadress eller telefonnummer i forumet finns risken att de snappas up och används för spambrev och dylikt. För att slippa detta kan du istället be intresserade att kontakta dig via funktionen "Skicka epost till..." som finns i menyn man får få man klickar på ditt namn vid foruminlägget.

På gång i Göteborgsområdet

Inte säker om jag hinner under helgen men skulle kunna ta en sväng onsdag em-kväll. Blir lite för snabbt kanske.
/Sara
 
Jag är inte hemma i göteborg just nu o kommer inte förrän torsdag kväll... så om det var mig du menade så går det inte. Men hör av dig om du skulle hinna i helgen.
 
OK. Är troligtvis bortrest under helgen men förhoppningsvis kommer det andra tillfällen. Vill du gå fre-sön eller möjligtvis bara fre-lör?

Tog en sväng där nere runt Postas mosse, Vildmosssen,Timmermyst och Stora Rörkärr i måndags. Mycket fin natur och kollade vindskyddet vid One mosse samtidigt om man vill stanna där nere någon gång..
/Sara
 

Aktuellt

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.

På två hjul genom Karelen: Grusvägar, bastur och möten för livet

Två irländska cyklister reser till finska Karelen för att utforska områdets “grå guld” – alla övergivna, slingrande grusvägar.
Göteborgare

Hej! Jag har försökt hålla reda på en del trådar här som handlar om människor i göteborgstrakten som vill vara utomhus. Själv är jag mest intresserad av vandring och kajak, men är verkligen nybörjare (eller steget före nybörjare kanske, eftersom mina vandringar äger rum i centrala Göteborg). Jag har dessutom ingen bil, vilket känns som ett handikapp i de här sammanhangen. Men det vore ju konstigt om jag inte lyckades ta mig ut ändå. :)

Om det är något på gång, eller om det är några som vill hitta på något inom det närmaste, så får ni gärna skriva något eller maila. Om någon med lite mer erfarenhet har något konkret förslag är det så klart ännu bättre. Själv är jag 32 år.

Förresten kan jag säga att jag också har tänkt på det här med Friluftsfrämjandet (hoppas inte att jag gör bort mig nu, och att den här siten administreras av Friluftsfrämjandet, eller nåt sånt :)). Är inte det lämpligt om man är intresserad av friluftsliv? Någon som har erfarenhet av göteborgsavdelningen?

God natt!

Joachim
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips