Nu har jag fått min Direct Route!

Nu har jag fått min Direct Route..... Skönt att man har sen semester och kan sitta hemma och testa (och åka ut och testa).

Jag återkommer med testresultat när jag testat.

Det är väl alltid någon som har Magellan och är intresserad.
 
Jag är intreserad om vad du tycker.
Fick mitt program i går.

Min mottagare är en Meridian Gold med 64mb minne.
 

Lästips

Månadens fråga: Värmebölja under vandringen - hur gör du?

Hur tänker du om höga temperaturer väntar under din planerade långtur: genomför vandringen, planerar om – eller ställer in?

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Helgelandskusten – Tio äventyr längs Norges dolda pärla

Helgelandskusten räknas till världens främsta destinationer för havskajak. Här är tio höjdpunkter för dig som vill utforska den norska kustskatten.

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.
Jag har bara prövat lite snabbt, men den verkar hitta lika bra som den grannen har i sin nya Volvo (kostar 35 000:- extra). Gränssnittet känns igen från övriga MapSend program. Den verkar bra, mycket POI:s, telefonnummer och adresser till matställen turistattraktioner mm. Vad är ditt första intryck?
 
kalkylera om med Goto?

Jag har läst att om man kör annorlunda än föreslaget så trycker man Goto för att kalkylera om rutten. Är det så och räcker det att trycka Goto eller måste man fippla med fler knappar?

Hur mycket extra minne kräver ett område jämfört med Mapsend Streets Europe?
 
Re: kalkylera om med Goto?

boran; sa:
Jag har läst att om man kör annorlunda än föreslaget så trycker man Goto för att kalkylera om rutten. Är det så och räcker det att trycka Goto eller måste man fippla med fler knappar?

Hur mycket extra minne kräver ett område jämfört med Mapsend Streets Europe?

Man trycker GoTo följt av Enter ("ändra rutt" är förmarkerat i valet som kommer upp). Den är faktiskt riktigt snabb och räkna om. Det enda som är lite synd är att om man har larmet avstängt så piper det inte när man skall svänga...... har man otur då så kan man ju åka en bit innan man räknar om rutten. Fast har man larmet avstängt så får man kanske skylla sig själv.

Den tar ju helt klart mer minne, exakt hur stor skillnaden är vet jag inte, men en fyrkant Oslo> Stockholm>Hela Sverige söderut>halva Danmark går in på mitt 64MB kort. Men jag har ju ett till....=)
 
Programmet i sig verkar vara bra. Man har fått en helt ny GPS-mottagrae.
Har inte satt mig in helt i vilka skillnader det är jämfört med MapSend Street förutom navigeringsfunktionen.

Sen jag uppgraderade mottagaren till V5.35 så har det blivit svårare att starta upp den. Enl sat.status så finns det satelliter, men låsningen kan dröja väldigt länge ibland.
Det verkar att det inte är lika bra kommunikation med satelliterna.

Jag tycker att det fungerade bättre med V5.12.
Är det någon som vet om DirectRoute fungerar med den versionen?
 
Re: Re: kalkylera om med Goto?

Jimmy_L; sa:
Man trycker GoTo följt av Enter ("ändra rutt" är förmarkerat i valet som kommer upp).
Finns det verkligen ingen möjlighet att istället ställa in den för automatisk omräkning av rutten när man kör fel? Känns onödigt och trafikfarligt att behöva trycka på knappar för att berätta (för en GPS!) att man inte följer rutten.
Det enda som är lite synd är att om man har larmet avstängt så piper det inte när man skall svänga......
Jag skulle snarare säga att det hade varit synd om den pipit när man stängt av larmet.
 
Arne>

5.27 står det (vid uppstart av PC-programmet) att man måste ha för att köra Direct Route. Jag har 5.34 och jag har inte upplevt någon försämring. Kan det vara att du har haft otur med satelliternas position?



Jag tror inte att man kan ställa in att den automatiskt räknar om. Det har säkert att göra med att autorutten sköts av mjukvaran och inte av hårdvaran. Det är väl priset man får betala när man gör att "äldre" GPS:er (dom tidiga SporTrak och Meridian) får autorutt i efterhand. Men trafikfarligt vet jag inte om det är, är det trafikfarligt att ändra volymen på bilstereon? Kanske, men det gör man ju ändå. Man måste ju inte leta i menyer eller liknande utan det är ju två snabba knapptryckningar. Jag upplever det inte som något större problem.
[Ändrat av Jimmy_L 2004-07-28 kl 11:23]
 
Eftersom det går att uppgradera mjukvaran i mottagaren också (firmware), kan de säkert lägga till en automatisk omräkning, om de bara vill.

Det hjälper ju inte i detta fallet, men den jag har, som har autorutt (iQue), erbjuder fyra alternativ:
Ingen omräkning.
Fråga först.
Automatisk, annonseras med röstmeddelande.
Automatisk, utan meddelande.

Som information, alltså.

Anders
 
apersson850; sa:
Det hjälper ju inte i detta fallet, men den jag har, som har autorutt (iQue), erbjuder fyra alternativ:
Ingen omräkning.
Fråga först.
Automatisk, annonseras med röstmeddelande.
Automatisk, utan meddelande.

Som information, alltså.

Anders

Jämföra äpplen och päron...... min handdator kan också allt det där.
 
apersson850; sa:
Eftersom det går att uppgradera mjukvaran i mottagaren också (firmware), kan de säkert lägga till en automatisk omräkning, om de bara vill.
Det är nog inte fråga om vilja annars skulle de säkert lagt till det eftersom den stora konkurrenten har det och Magellan själva har det i Roadmate-serien.

Det är troligen en designbegränsning i hårdvaran som förhindrar det. T.ex. firmwarestorlek, mängd arbetsminne, processorkapacitet, maximalt antal samtidiga processer eller liknande men jag tror liksom du inte att det är någon principell skillnad på hårdvaran i enheter med respektive utan autorutt. Det är en processor som utför ett program i bägge fallen och något mer avancerat hårdvarustöd för autorutt behövs knappast.
 
Jimmy_L; sa:
Men trafikfarligt vet jag inte om det är, är det trafikfarligt att ändra volymen på bilstereon? Kanske, men det gör man ju ändå.
Att alla handgrepp som innebär att man flyttar händer och uppmärksamhet från ratt respektive trafik innebär en ökad olycksrisk hoppas jag verkligen alla inser. Att även andra saker riskerar att avleda förarens uppmärksamhet gör inte denna lösning bättre men då det sannolikt är en begränsning i enheterna lär man väl få leva med det tills Magellan kommer med nya burkar.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips