Motsvarigheten till utsidan.se i Norge?

Jag ska vintertälta i Trillemarka och tänkte fråga om vägar in till nationalparken. Har gjort detta fem gånger med då alltid från Rollag. Underbart, med tänkte testa nått annat för att få lite omväxling.

Gissar på att ett Norskt forum skulle ha koll på detta. Finns det något som motsvarar utsidan.se i Norge? Hittar inget på google
 

Aktuellt

Härlig låglandsvandring: 10 nya svenska leder att utforska

Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

”Allt började i Sarek”: Möt vår nya bloggare Claes Grundsten

Sveriges kanske mest kände naturfotograf berättar om sina drivkrafter, hur det är att arbeta som fotograf i dag och om kärleken till Sarek.

Tävling: Vinn bästsäljande Caldera 8 från Brooks!

Ta chansen att vinna höstens nya löparskor – lika perfekta för dagliga terrängpass som för ultramaraton.
Och här hittar du mer information, on-line karta mm:
https://ut.no/

Tack. Kartor och sånt har jag, är främst ute efter lokal information om hur jag kan kan komma in i parken. Alltså leder och dylikt. Men klart, första gången jag tog mig in i parken så var det genom att jämföra kartor från just ut.no med Google satellite view och dylikt och det gick hur bra som helst :)
 
www.peakbook.org

Helt suverän om man vill söka upp turer, turrapporter från turer/bestigningar av berg m.m. En riktigt guldgruva då man väl satt sig in i den. Finns hur mycket information som helst, med fokus på toppar och toppbestigningar i fjällområdena.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips