Motsvarigheten till utsidan.se i Norge?

Jag ska vintertälta i Trillemarka och tänkte fråga om vägar in till nationalparken. Har gjort detta fem gånger med då alltid från Rollag. Underbart, med tänkte testa nått annat för att få lite omväxling.

Gissar på att ett Norskt forum skulle ha koll på detta. Finns det något som motsvarar utsidan.se i Norge? Hittar inget på google
 
Och här hittar du mer information, on-line karta mm:
https://ut.no/

Tack. Kartor och sånt har jag, är främst ute efter lokal information om hur jag kan kan komma in i parken. Alltså leder och dylikt. Men klart, första gången jag tog mig in i parken så var det genom att jämföra kartor från just ut.no med Google satellite view och dylikt och det gick hur bra som helst :)
 
www.peakbook.org

Helt suverän om man vill söka upp turer, turrapporter från turer/bestigningar av berg m.m. En riktigt guldgruva då man väl satt sig in i den. Finns hur mycket information som helst, med fokus på toppar och toppbestigningar i fjällområdena.
 

Aktuellt

Vinn "Sarek: en biografi" av Claes Grundsten!

Författaren, fotografen och Utsidan-bloggaren Claes Grundsten har skrivit en bok om sin långa relation till Sarek. Här har du chansen att vinna den!

Starta din egen blogg på Utsidan!

Vill du nå ut med dina äventyr till över hundra tusen friluftsintresserade? Börja blogga på Utsidan! Här hittar du en guide över hur du kommer igång.

Äventyraren Tim Marklowski – stora bedrifter och liten miljöpåverkan

Tim Marklowski vill utmana bilden av de stora outdoor-äventyren. Under 2025 gjorde han flera extrema turer – med minimala CO2-utsläpp.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips