Mammakläder - friluftsbyxor

68678

Avslutat
Alla problem har sin lösning. Om jag sett denna tråd tidigare så hade jag tipsat om att försvarets fältbyxa m/90 finns en "G-modell" nu för tiden. Hoppas att den informationen kan hjälpa någon!
 
Minimundus säljer ullpantalonger för gravida med rejäl mudd för magen! För egen del använde jag de vanliga långkalsongerna och vida fleecebyxor tillsammans med regnbyxorna, med mudden under magen (har jag för mig...)
 
Från karta till horisont – behåll fokus med rätt sorts kontaktlinser
Synen förändras gradvis – men skärpan går att få tillbaka. Progressiva kontaktlinser är utvecklade för att låta blicken hänga med utan avbrott.
Jag körde med försvarets vanliga brallor (framförallt de gamla vadmalsbrallorna) när jag var gravid. Funkade rätt bra med några knappar uppknäppta.

För underställ rekommenderar jag aclimas ulloveraller. Riktigt skönt att slippa resår över magen :).
 
Jag fick precis syn på att Stormberg lanserar en kollektion turkläder för gravida för 2013. Byxor, fleece, t-shirt och en skaljacka det verkar vara hyfsat genomtänkt efter studerat hemsidan.
Tyvärr är det några år försent för mig, men kan kanske hjälpa någon annan.
URL="http://http://www.stormberg.com/se/dam/mammaklader.html"]http://http://www.stormberg.com/se/dam/mammaklader.html[/URL]
Ha det gott!

Varför köpa speciella gravidkläder för friluftsliv? Man behöver ju inte vara så snygg ute i busken. Går det att låna från någon? Jag använde min mans jacka, fleece och skjortor, min fars grova byxor (med gummiband i knappen) och skalbyxor med hängslen och gylfen öppen - med ngt över såklart...
 
Det resonemanget bygger ju på att killen har större kläder än tjejen i utgångsläget. Min sambo är fem cm längre än vad jag är och lär, av höftmåttsskäl, inte få plats i mina byxor ens före grossessen. Jag tycker det är bra framförallt med mammabyxorna, det är empiriskt inte så kul med vanliga mammabyxor i bomull om de blir blöta av en regnskur eller så.
 
Var visst lite insnöad. Har en rund far och lång man och gott om större maskor att låna.av i min omgivning... Jag är ändå lite anti mammabyxor eftersom de alltid blir onödigt dyra och skulle ändå rekommendera "oknäppta" byxor med vikt linning med hängslen ev nya ngn storlek större än vanligt billigt typ Engelsons alt loppis. Iaf jag kom inte i mina vanliga byxor på ett tag och det var skönt med ett par oömma rymliga byxor efteråt. Fast smaken är som baken... Ha det gott med magen i skogen!
 

Aktuellt

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap
För Karin Strandberg och Karin Wallén är det självklart att hunden ska med på vandringen. Nu har de samlat sina kunskaper i en handbok!

Från karta till horisont – behåll fokus med rätt sorts kontaktlinser

Från karta till horisont – behåll fokus med rätt sorts kontaktlinser
Synen förändras gradvis – men skärpan går att få tillbaka. Progressiva kontaktlinser är utvecklade för att låta blicken hänga med utan avbrott.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun!

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun!
Ta chansen att vinna startplatser till Göteborgs största trailupplevelse och Merrells nya terränglöpsko Agility Peak 6, perfekt att springa loppet i!

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt
Inför vår- och sommarsäsongen lanserar flera svenska varumärken nyheter med låg vikt. Utsidans redaktion listar fem favoriter!

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.