m90 som vandrings byxa

matte_upp; sa:
-snip-
daglig användning och hårt slitage. Jag har de senaste åren bytt min uniform vartannat år och då är grejorna i princip färdiga för kassering.
-snip-
Villa man ha kvalitet får man betala men det lönar sig nästan alltid.

Är det dålig kvalitet om ett plagg pallar daglig användning och hårt slitage i 2 år?


peter
 
Dåligt och dåligt.

Mina Vidda brallor som jag använt under flera år visar inte samma sympton. Förvisso inte använda varje dag men under en längre tidsrymd.
 

Lästips

Helgelandskusten – Tio äventyr längs Norges dolda pärla

Helgelandskusten räknas till världens främsta destinationer för havskajak. Här är tio höjdpunkter för dig som vill utforska den norska kustskatten.

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Månadens fråga: Värmebölja under vandringen - hur gör du?

Hur tänker du om höga temperaturer väntar under din planerade långtur: genomför vandringen, planerar om – eller ställer in?

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.
matte_upp; sa:
Dåligt och dåligt.

Mina Vidda brallor som jag använt under flera år visar inte samma sympton. Förvisso inte använda varje dag men under en längre tidsrymd.

Inte mina Vidda heller,men så leker jag inte krig med dessa heller.Föredrar dom för vandring i barmark alla gånger,men som ett alternativ finns det inga som slår m90.


peter
 
matte_upp; sa:
För mig är valet solklart. Och det här är inget bemötande av det ni skriver, det är bara var jag tycker.

Som tur var har vi nya uniformspersedlar på ingång.
Jackor med gore-tex och m/90 mönster tex. Vilket känns oerhört skönt för så slipper vi det gammla
kassa systemet.

Villa man ha kvalitet får man betala men det lönar sig nästan alltid.
Jag köpte ett Gore-texställ som arbetskläder. Tror det är Björnkläder-plagg. Byxorna är tunna och luftiga och drar jag åt dem runt kängskaften är de vattentäta upp till byxfickorna. På vintern bär jag träningsoverallen innanför byxorna. Jackan har löstagbart foder som jag tar ur på sommaren.
Jag använder stället i skogen, när jag är ute och fotograferar, när jag kör moppde i ur och skur året runt. Ja, strängt taget dagligen. Bättre plagg har jag aldrig haft. Givetvis är priset väl högt men jag tycker stället är värt varje öre.

I skogen kan jag inte tänka mig gå i kortbyxor. Kolla på orienterarna när de tävlar. De är förbjudna att springa barbenta och det finns det skäl för. Själv tänker jag på risken för fästingar. Även på sina håll i västsverige bär de på borelia. Långa ben och bar över kropp rekomenderas om man måste visa hud.
[Ändrat av Zeeke 2006-11-25 kl 17:14]
 
:



* DESSA UNIFORMK. ÄR TYVÄRR 20 ÅR EFTER SIN TID.
(som det mesta i dessa uniform-yrken)

DE KLÄDER DU VISAR I DIN LÄNK ANVÄNDE JAG FÖR
MÅNGA MÅNGA ÅR SEDAN PÅ JAKTEN.

¤ I DAG FINNS DET BÄTTRE GREJER........



¤ IDROTTEN ÄR LEDANDE PÅ DETTA OMRÅDE OCKSÅ



:
 
vibbe; sa:
:



* DESSA UNIFORMK. ÄR TYVÄRR 20 ÅR EFTER SIN TID.
(som det mesta i dessa uniform-yrken)

DE KLÄDER DU VISAR I DIN LÄNK ANVÄNDE JAG FÖR
MÅNGA MÅNGA ÅR SEDAN PÅ JAKTEN.

¤ I DAG FINNS DET BÄTTRE GREJER........



¤ IDROTTEN ÄR LEDANDE PÅ DETTA OMRÅDE OCKSÅ



:


Trodde du var en sån som hade brunskjorta och militärkängor på dig.... Nynazist?
 
.





HÄR FINNS TYVÄRR "PERSONER" SOM INTE ÄR TORRA BAKOM ÖRONEN !



¤ LÄS OVANSÅENDE INLÄGG, OM DU SKULLE TVIVLA.




.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips