Laga lossnad sömtejp?

På min gamla tex mex-jacka har sömmarnas tejpning släppt på ett par ställen.
Är det någon här på forumet som vet något lim som funkar bra för att fästa tejpen igen?
 
Kan funka

att stryka med strykjärn. Det gjorde jag på min Klättermusen Einride bomullsjacka med OK resultat. Möjligen berode tejpsläppet på tvätt i för hög temperatur?

Thure
 
Tejpning och laglappar klistras med strykjärn eller varmluftpistol på mextex. Proffsen har en ispänna manick, saknas klister efter tvättning kan biten ersättas med en bit spinnackertejp. Det har funkat för ego.
 
Bara att köpa ny tejp från extremtextil.de eller annat liknande företag om det inte funkar att återfästa tejpen. Lycka till.

//Joel
 
Jag har testat med strykjärn och det funkade suveränt, tejpen sitter på plats igen! Återigen tack för tipset!

Att köpa ny tejp hade kanske varit ett alternativ om det handlade om väldigt mycket tejp som hade
lossnat och den inte gick att få fast med strykjärn igen. Nu rörde det sig bara om några få cm.
 

Aktuellt

Springa, vandra, fascineras – redaktörens möte med platåberget

Utsidans redaktör Philipp spenderar en helg på Billingen, Västergötlands största platåberg och en av nyckelplatserna i Sveriges första UNESCO-geopark.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

Till minne: Lars Fält, överlevnadsexpert och författare

Lars Fält, en av Sveriges största profiler inom friluftslivet, har gått bort. Utsidans medarbetare Gabriel Arthur berättar om möten med författaren.

Vinn Haglöfs Breeze Mimic Hood!

Nu har du chansen att vinna vinterns nya favoritjacka från Haglöfs. Vi tävlar ut en vardera av dam- och herrmodellen i valfri färg och storlek!

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips