Lätta snabbtorkande skor?

Mina kängor är på upphällningen och skulle vilja ha något lätt, snabbtorkande och stabilt. Funderade först på ett par halvhöga Lundhags. Men det finns en uppsjö av nya märken och modeller jag inte har någon koll på. Undrar därför vad ni har på fötterna? Är det Montrail eller GoLite som gäller?
 
Jag har just köpt ett par Montrail Stratos XCR. De känns sköna och stabila hittills, men då har jag bara använt dom några dagar på lättare skogspromenader utan packning. De verkar hålla regn och väta ute rätt bra då jag plaskade omkring i några pölar. De är Goretex-fodrade, så "snabbtorkande" är väl inte deras främsta egenskap dock.

De väger 1150 g tillsammans för ett par i stl 45. Köptes hos Kängspecialisten för 849 kr. Jag tror de är en utgående modell.

Robert
 

Lästips

Helgelandskusten – Tio äventyr längs Norges dolda pärla

Helgelandskusten räknas till världens främsta destinationer för havskajak. Här är tio höjdpunkter för dig som vill utforska den norska kustskatten.

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Månadens fråga: Värmebölja under vandringen - hur gör du?

Hur tänker du om höga temperaturer väntar under din planerade långtur: genomför vandringen, planerar om – eller ställer in?

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.
mina senaste är ett par Tecnica som jag köpte i Bardonecchia i Italien (nära franska gränsen)
i augusti. 1100 g, fotknölshöga, tillräcklig stoppning för min hälsena. Gick i regn en dag av fem, de torkade bra. I butiken
fick jag intrycket att just Tecnica har ett enormt utbud av lätta skor. Jag köper nästan alltid mina skor på kontinenten, ibland, som denna gång, under pågående vandring.
 
kolla in salomon Revo SCS GTX de är lätta och på rea på naturkompaniet. har själv ett par som jag är mycket nöjd med.
 
Dock skall man vara beredd på att om GoreTex-skor blir blöta på insidan så är de inte speciellt snabbtorkande!

Det beror kanske lite på konstruktionen. Ett par lätta membranskor med modern teknik har inte så många olika lager som håller fukt, och kan torka från båda hållen. Men en vanlig lädersko med vaddering och "membranstrumpa" (foder, membran och skyddstextil i en strumpa som är monterad i skon) är ju knappast ett under av snabbtorkning.

"Så få lager som möjligt" är en bra regel om man vill att det ska torka snabbt. Snabbast torkar såklart membranfria nätskor med textilier som inte suger åt sig vatten.
 
Jag kör ju med Salomon Tech Amphib, vilka är både lätta (750 g i stl 45) och snabbtorkande eftersom de består mest av mesh ("nät" på fornnordiska). De är ju avsedda som vattensportskor. Jag väljer den modellen för vandring eftersom jag blir blöt förr eller senare och då känns det enklast att ha vattentätheten separat. Alltså i vattentäta sockar som dras på vid behov. Det vill säga när fötterna inte bara är blöta utan också blir kalla. Vilket de blir mer sällan än man kan tro så länge man rör sig.

De här skorna är väldigt veka utan något som helst "stöd", vilket fungerar bra för mig. Kanske inte för alla.

För vardagsbruk hemma på trottoarerna skulle jag nog välja goretexfodrade dojjor, åtminstone för vinterbruk. Detta då man har lättare för att undvika att vatten rinner över kanterna på skorna i sådana sammanhang. Fast jag föredrar egentligen mer ventilation kring fötterna, så sommartid skulle jag nog inte välja gtx.

Jörgen
 
Ang Lätta snabbtorkande skor

Såg på någon bild tidigare att du använde Salomon Tech Amphib och blev lite förvånad. Använder samma skor till långpaddling och mjukare pjuks får man nog leta efter. Hade en väninna som gick hela Appalachian trail i Chota sandaler och svär vid dem. Kanske skulle funka sommartid men inget för kyligare väderlek så jag är nog inne på skor. Skulle av redan nämnda skäl vilja slippa membran. Frågan är vad som återstår och som är både stabilt och snabbtorkande? Lundhags...?
Får nog ta en titt på Kängspecialistens stora sortiment.
 
Frågan är vad som återstår och som är både stabilt och snabbtorkande? Lundhags...?

Kängor utan membran växer inte direkt på träd, särskilt inte om du vill att de ska väga lite och hålla fötterna torra utifrån. Lätta dränerade skor finns ju många, men då får man hålla fötterna glada på annat sätt.

Själv tycker jag dock att man kommer väldigt långt med en lätt halvlåg membrankänga med textilt yttermaterial. De jag har nu (Salomon Expert eller vad de heter) är inte svettigare än ett par låga vandringsskor utan membran av samma märke som jag ägde tidigare. De torkar väl lika snabbt eller långsamt som en trelagers membranjacka.
 
Hustrun har ett par Vasque Breeze (de finns även i herrmodell) och de torkade imponerande snabbt under förra sommarens tur, trots klafs en hel dag i blöta och en regning natt var de nästan helt torra inuti på morgonen. Mina Alfa hade inte alls torkat ur lika bra. Breeze har mycket mesh, antar att det har med saken att göra :) Däremot har hon haft problem med läckage, vi hade dem inne för GoreTexgarantitest men de kom tillbaka med synpunkten att de visst var täta = inga nya skor :(

Vasque har en del andra liknande modeller som är lägre, kolla deras trailrunner-sortiment.

För egen del har jag nyligen införskaffat ett par Icebug Fors, skriver om dem i denna tråd.
 
Senast ändrad:
Ang Lätta snabbtorkande skor

Tack för alla tips! Tyvärr har alla de Montrail och Salomon jag hittat i svenska butiker haft för mycket stoppning och tyg för att jag skall tro att de hinner torka någotsånär efter en dags regnig vandring. Brukar ha en flaska varmt vatten eller varma stenar inslagna i papper för att torka ur mina nuvarande kängor. Funkar inte helt ut men å andra sidan känns inte läder lika blött som stoppade syntetmaterial. Har alltid dubbla strumpor så den där stoppningen känns dubbelt överflödig!

Martin, såg att du nämnde Inov-8 skor. De får ganska bra recensioner i brittiska forum, där man har liknande väder. Roclite 390 med GTX och 370 utan verkar funkis. Membran eller inte...Någon som provat dessa?

http://www.inov-8.com/Products-Detail.asp?PG=PG1&L=26&P=5050973007
http://www.outdoorsmagic.com/news/article/mps/uan/4888
http://www.outdoorsmagic.com/news/article/mps/uan/4250
390roclite05.jpg
 
Inov8 i svenska butiker?

Lustigt att du nämner det, jag har försökt att hitta information om Inov8 säljs i svenska butiker i Sverige men har inte sett någon. Jag är också nyfiken på Inov8 och framför allt för att de har så många modeller utan goretex och till olika behov. Många långdistansvandrare i USA har använt dem med positivt resultat.

Jonas
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips