Lätta ryggsäckar!

Är det någon som vet om någon svensk firma säljer lätta ryggsäckar, typ Gossamer gear eller Laufbursche Huckepack?
 

Lästips

Europas okända pärlor – 10 vandringar bortom turiststråken

Sugen på att packa väskan och vandra utanför Sverige? Då är den här listan för dig!

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.
Granite Gear!

Granite Gear gör bra ryggsäckar, men det är inte en sådan jag är ute efter. Den ryggsäck jag vill ha är helt ramlös, man stagar upp den med liggunderlaget. Väger kanske ett halvt kilo. Laufbursche och Gossamer Gear gör säckar efter ungefär samma principer, vet inte vilken som är bäst?
 
Jag kör med Gossamer Gear Mariposa Plus, gamla modellen. Den funkar bra och jag tror den nya är ännu bättre. Huckepack verkar ju bra och väldigt lätt, men vet inget om dem egentligen.

Köp ifrån USA, och skicka direkt hem och betala tull och moms, alternativt be någon agera kurir och ta med dem hem om de är i USA en sväng?
Ett par andra likande är väl GoLite Jam och Six Moon Design.
Om jag skulle köpt en idag blir det GG M+, eller om du kör extremt Kumo eller Murmur :)

Alternativt sy en egen, Ray Jardine eller Gossamer Gear G4 vilken jag tror finns instruktioner på nätet.
 
Golite Jam?

Golite Jam! "Säck" säljer väl dom? Har gjort i alla fall. Den ser lite "klen" ut, men det kanske man får räkna med i den viktklassen?
 
Backpackinglight.com har ett stort test, om jag minns rätt så vinner gossamer gorilla (gamla modellen). Den är förövrigt riktigt riktigt bra imo. Nätfickorna sväljer enorma mängder till skillnad från osprey talon och granite gear, det finns numera flera varianter från andra tillverkare i cuben som har rullstängning och tejpade sömmar=vattentät och lätt(are). Bla Zpacks är värda en titt.

Edit: dock finns de inte i Sverige.
 
Vi har Golite Jam och är supernöjda med dom. Hustrun har medium och jag har large och vi tycker båda att de sitter perfekt. Eftersom vi försöker klara oss med max 8 kg var finns det ju ingen anledning med en överdimensionerad ryggsäck med så lätt packning. Vi tycker de känns rejäla för den sortens vikter.
 
Jag gillar också min GG mariposa plus. Granite Gear gjorde iallafall förut en ramlös säck som borde finnas på just Säck. För ännu lättare laster funkar GG Murmur fint, men då pratar vi under 8kg ungefär.
Golite Jam är ingen klen säck i dessa sammanhang. Snarare tvärtom. Hur mycket ska du bära i säcken? En tumregel är att ramlösa inte funkar så bra över 10kg (oftast mindre).

Sent from my HTC Vision using Tapatalk
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips