Kort paus på långcyklingen

När jag körde runt gotland senast själv, så hade jag en 40l drybag på pakethållaren och lite småförvaring på ramen med allt man behöver för en vecka. Jag drog på som under ett träningspass och kom fram svettig till tältplatserna som förhoppningsvis låg vid havet så man kunde tvätta av sig. Cykelsemester behöver inte vara långsamt och stilla, och ett träningspass behöver inte vara snabba dagsturer. Man bestämmer själv. Med grövre däck kan man cykla lite stigar också. Hade en hybrid då.
 
Rubriken är missvisande jag trodde det handlade om en bensträckare med lite tips på rörelser eller något utflyktsmål.
Jag skulle ta med en lite kraftigare "engångs"räddningsfilt i Myllar kollat på var det finns ett vindskydd som tex går att elda vid osv,minsta tarp man har.
Åkt en sväng förbi någon kompis släkt eller dylikt.
Sedan beror det på om det är racer,trecking eller någon enklare cykeltyp hur långt man kommer med den träningsbakgrund man har.
Vid tex vätten rundan så är ju 30 mil ok med lite mat ev kompletterad med en tupplur om man har racer och tränat ca 100 mil innan.
När jag cyklade lite mer var 10 mil på en racer ok med 1-2 ca 15 min paus vid en sjö tex lite egen tillverkad energi kaka.
På cykel är byxor med bra skum viktigt har man ej provat de bästa som även går att byta ut på vissa märken tror man att problemet med att få ont ej går att lösa,samt att ställa in cykeln och ha en sadel som passar dig,och ändra sittställning för att avlasta och stå upp och trampa i bland.
När man var "ung"hade man endast yllebyxor med sämskin och sadel i läder och kunde kör 18 mil tur med några smörgåsar på vägen och Lite vatten under V-runda träningen.Var en "fin"backe upp från Ulricehamn upp mot Jönköping samt Kleva i Husqvarna(med åtdragna klipps utan paus efter 16 mil) och 2 mil till som ned varvning.
 

Lästips

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.
Vilken cykeltyp skall du använda?

Skall man cykla långt och hyfsat fort så kommer packningen att störa luftmotstånd och balans samt skapa svajning i ekipaget. Bikepacking dvs relativt små väskor väl fixerade till ram styre och sadel tar hyfsat hand om den problematiken på konventionella cyklar.
Ett annat koncept som ger bra stabilitet men visst luftmotstånd är lågt sittande sidoväskor på framgaffeln.

Tvåhjuliga liggcyklar har mindre sådana problem upplever jag.

Thure
Min enda cykel. En Corratec cyclocross, modellen heter C-CROSS och är väl från 2014-2015 kanske.
Har stänkor och pakethållare. Bytte kassetten bak till 36 som lättaste, vilket var väldigt bra.
Har sidoväska också, men nu duger pakethållaren bra.
 
Den cykeln är utmärkt för landsvägstouring. Men mkt last långt bak kan göra cykeln lite mindre stabil.

Thure
 
IMG_8641.jpeg


Idag blev det 100 km.
IMG_8650.png
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips