Klätter- el. friluftsbutiker i Budapest?

Jag ska tillbringa ett par dagar i Budapest och tänkte handla lite om priserna är rätt. Någon som vet några bra ställen?
 
Ja !

En liten butik, full med klätterprylar. Bra priser. Dessutom ökande rabatt om du köper över vissa summor.Därtill avdrag i tullen.
Utgångspunkt Hotell Gellert(=Gellert bad). Gå över bron så du kommer på andra sidan floden. Fortsätt gatan fram(du passerar saluhallarna till höger). Cirka 400 meter från floden böjer gatan av till vänster. Precis innan böjen tar du in på gata till höger. Butiken ligger på höger hand efter 50 meter. Lycka till !
 

Aktuellt

Härlig låglandsvandring: 10 nya svenska leder att utforska

Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Tävling: Vinn bästsäljande Caldera 8 från Brooks!

Ta chansen att vinna höstens nya löparskor – lika perfekta för dagliga terrängpass som för ultramaraton.

”Allt började i Sarek”: Möt vår nya bloggare Claes Grundsten

Sveriges kanske mest kände naturfotograf berättar om sina drivkrafter, hur det är att arbeta som fotograf i dag och om kärleken till Sarek.
Några butiker

Jag var i Budapest i sommras och besökte då några friluftsbutiker. Priserna var hyggliga men inte så man blev köpgalen. En viss avsaknad av de stora varumärkena fanns.

http://www.mountex.hu/ bra butik.
http://www.tengerszem.hu/ en annan butik.

Tyvärr är ju språket inte så lätt att förstå, men några adresser kan du nog hitta.


[Ändrat av kristofer 2002-04-05 kl 14:23]
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips