Karta från SD till dator (BaseCamp)

Har Spanien Topo enbart på SD.
Finns det något sätt få över denna på datorn så den syns i BaseCamp utan användning av SD eller uppkoppling GPS'en?
 
Det finns ganska många trådar om detta men om inte det har hänt något på det senaste så är just detta nackdelen med att köpa karta på SD-kort.

Köper man DVD så har man lite större möjligheter till att använda kartan i GPS och dator utan att ha dom ihopkopplade.
 
Det finns ganska många trådar om detta men om inte det har hänt något på det senaste så är just detta nackdelen med att köpa karta på SD-kort.

Köper man DVD så har man lite större möjligheter till att använda kartan i GPS och dator utan att ha dom ihopkopplade.

Jag vet men det gick inte att köpa Spain Topo på DVD.
Inget "snille" som har lösningen?
 
Nackdelen med att köpa kartor på DVD: Garmins policy är i allmänhet att inte tillåta flytt utav kartorna till en ny enhet om de en gång aktiverats. Detta är ganska uselt. I fallet minneskort är kartorna istället låsta till kortet.
 

Aktuellt

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

20 år av diskussioner om torkad mat – och 10 tips!

I år har en av Utsidans populäraste forumtrådar, "Torka mat", varit aktiv i 20 år. Här bjuder vi på tips till dig som vill börja torka egen utemat!

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.
Jag tror att du är rökt men avvakta svar från HMR eller annan. Jag har lite koll på att man ska undvika SD och bara ha kartor på DVD då jag inte tror att man kan gå "bakvägen" (GPS/SD-kort till dator) utan bara från dator till GPS.


Exempel från fliken "Krav" på följande länk: https://buy.garmin.com/shop/shop.do?pID=6299

"För att visa och använda kartorna på det här kortet måste du ha en enhet med ett microSD- eller SD-kortfack. Kartor på microSD-/SD-kort kan inte kopieras eller visas på en dator."
 
Det finns många sätt att göra detta på (t.ex. GMaptool med flera "verktyg" som du behöver för att det skall funka) men de har det gemensamt att de bryter mot reglerna för användning.
Kartan du köpt är låst till sd-kortet, vad du kan göra om du inte vill ha gps:en ansluten är att sätta kortet i en kortläsare ansluten till datorn. Då skall Basecamp kunna visa kartan.
 
Hm....verkar lite för avancerat för min datakunskap, och är det dessutom olagligt får det nog vara :-(
Får väl lära leva med det.
Tack ändå!
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips