Jag-en fegis!

Jag har en Garmin venture. Det finns en uppgradering till den på Garminshemsida(i sverige), men vad är det för ändringar i den uppgraderingen? Blir den snabbare, spar minne eller rättar buggar?
Gäller garantin om jag uppgraderar? Om uppgarderingen misslyckas, finns det äldre versioner att ladda upp? Eller kan man ta backup på den man har?
 
Kenneth68; sa:
Jag har en Garmin venture. Det finns en uppgradering till den på Garminshemsida(i sverige), men vad är det för ändringar i den uppgraderingen?
Det beror på vilken version du har nu vad förändringarna blir. På den amerikanska hemsidan ser du alla ändringar version för version:
http://www.garmin.com/support/download_details.jsp?product=010-00225-00
Gäller garantin om jag uppgraderar?
Så vitt jag ser i licensavtalet står det inget om att den inte skulle gälla och det vore mycket ologiskt om den inte gjorde det. Har själv aldrig behövt göra några garantireparationer men flera har bl.a. här i forumet rapporterat om bra service.
Om uppgarderingen misslyckas, finns det äldre versioner att ladda upp?
Äldre versioner finns inte på Garmins hemsida men det kan kanske tänkas att någon annan användare kan ha sparat en kopia eller så kan du nog få den ifrån Garmin om behovet är stort. Generellt sett fungerar uppgraderingarna bra, framförallt på mogna produkter som Venture.

Om uppgraderingen skulle misslyckas så är det sannolikt p.g.a. dålig strömförsörjning i GPS:en, dålig kontakt i kabeln eller liknande under uppgraderingen. Då provar man med samma programvara igen men har man en extrem otur kan man behöva skicka in enheten på service. Det är nog i alla fall väldigt ovanligt.

Var dock noga med att läsa instruktionerna och kraven före uppdateringen. Oftast står det att enheten kommer att nollställas men det är inte alltid det sker. Lita dock inte på att det klarar sig utan gör alltid backup på alla dina värdefulla landmärken, rutter och spår.
Eller kan man ta backup på den man har?
Nej, du kan så vitt jag vet inte ta backup på den du har, det är bara dina data du kan spara undan.
 

Lästips

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.
Tack!

Nu känner jag mig tryggare, förövrigt har jag v 2.34 och den senaste verkar vara v 2.6 Då ska jag bara ladda batterierna och uppgradera.
 
Rätt!

Det är korrekt, senaste versionen är 2.60 för Venture.

Själv har jag tappat räkningen på hur många gånger jag har uppgraderat min Vista. Det är bara att tuta på, men se som sagt till att strömmen är på topp.

Vanligtvis blir det bättre för varje gång.

Anders
 
Jo då

Jag har inköpt hos våre vän clover, en ac/dc omvandlare, så håller vattenfall sina löften så ska strömförsöjningen fungera ;-)
Uppgraderingen gick som en dans, precis som ni sa.

En annan undran jag har till dig som också har en venture är: Waypoints, de kan ha 10 täcken i GPS, men bara 6 i mitt kartexprogram? Har jag kanske någon inställning fel i kartex?.....det var kanske mer en kartex fråga..?
 
Äldre begränsning

Äldre Garmin GPS kunde bara ha sex tecken, så om det finns möjlighet att ändra, kanske Kartex är inställd på att passa till en sådan?

Anders
 
Re: Äldre begränsning

apersson850; sa:
Äldre Garmin GPS kunde bara ha sex tecken, så om det finns möjlighet att ändra, kanske Kartex är inställd på att passa till en sådan?

Anders

Så här verkar det funka.
Kartex 3.05 trunkerar namnet vid 6 tecken (Garmin 12XL).

Kartex 4.0.1.17 trunkerar namnet vid 6 tecken om man ställt in GPS modell på en Garmin 12XL (gammal modell) , men ställer man in på Garmin 76 (nyare modell) så kan namnet bestå av betydligt fler tecken > 20.

Per Brune
 
Där ser man..

...från klarhet till klarhet, jag har kartex 3.05. garmin 76 finns inte med i listan, så jag anar det omöjliga
;-)
etrex finns med, trodde de tillhörde de nyare modellerna som 76.

Ozi explorer 3.9 det klarar alla 10 tecken ser jag, får väl förtydliga waypointsen där.

Tack för hjälpen
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips