Hur fungerar MapSource 6.5

Jag vill jämföra ett gammalt spår med mina waypoints. Först öppnar jag filen med spåret och laddar sedan in waypoints från GPS:en. Självklart såg jag då till att rutan för spår inte var markerad men ändå försvinner mitt spår från MapSource.

Inte har det väl varit så tidigare (innan version 6.5)? Det känns som en tråkig omväg att behöva ladda ner spåret i GPS:en, finns det något annat sätt?
 
Waypoints

Jag har en MapSource fil med alla waypoints från min GPS som jag sedan kan kopiera in till vilket spår jag vill.

MVH/Jan
 

Lästips

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.
Re: Waypoints

Lindmark; sa:
Jag har en MapSource fil med alla waypoints från min GPS som jag sedan kan kopiera in till vilket spår jag vill.
Ja jag har också en fil med mina waypoints men jag har förstått det så att man aldrig kan öppna en ny fil och samtidigt ha informationen från den förra kvar och det var därför jag försökte hämta waypoints från GPS:en istället.

Jag har förmodligen missat något smart så berätta gärna hur du gör för att visa informationen från båda filerna samtidigt i MapSource. Vilken version kör du?
 
Waypoints

Jag kör också med 6.5.

Jag gör så här. Öppnar mitt spår i en "flik" Öppnar sedan mina WP i en ny "flik" och kopierar från WP-fliken till spåret och sparar spåret inklusive sina WP.

Rörigt eller?

Jan
 
PR; sa:
Det känns som en tråkig omväg att behöva ladda ner spåret i GPS:en, finns det något annat sätt?

Det är så, att var gång man laddar ner information som waypoints etc. från GPS:en till datorn, skapas en ny sida. Den som för tillfället är uppe stängs ner.

Spara den nya sidan. Markera alla waypoint som du vill föra över till din sida/fil med spåren.

Hämta in spår-sidan/filen. Den nyss sparade sidan stängs ner. Ställ dig nu på mappen waypoint i mapsource och klistra in de kopierade waypointen, klart.

[Ändrat av Fritidsförvaltare 2005-01-21 kl 11:49]
 
Re: Waypoints

Lindmark; sa:
Jag gör så här. Öppnar mitt spår i en "flik" Öppnar sedan mina WP i en ny "flik" och kopierar från WP-fliken till spåret och sparar spåret inklusive sina WP.
Aha, man kunde använda klippa och klistra. Fiffigt, så långt tänkte aldrig jag. Tack!

Men jag undrar ändå om det inte är en bugg att spåren jag har inne i programmet försvinner när jag laddar upp enbart waypoints från GPS:en. Jag har absolut för mig att det fungerat annorlunda förut. Någon som vet eller har en äldre version installerad och kan kolla?
 
Jag har fortfarande ver 6.3 av MapSource

Jag importerade en trackfil (PCX5 format) från fil till MapSource.
Anslöt GPSen till datorn och slog på GPSen.
Valde att markera bara Waypoints i ”Receive From Device” och tryckte på ”Receive”.
Då kommer en fråga upp ”Save changes to Untitled ?” i MapSource. Jag svarade ”nej” på frågan och då försvann min trackfil, men mina waypoints kom upp (precis som för Pelle Rindar)

Provat fram och tillbaka lite olika alternativ(även med att spara) , men jag kan inte få MapSource 6,3 att visa både en trackfil och mina Waypoints om inte bägge läses från GPSen samtidigt.

Även om jag läser både trackfil och Waypoints från fil så får jag bara den en av dessa att visas på bildskärmen.
Så en följdfråga: hur öppnar man fler än 1 sparad sida? (hålla nere skift eller Ctrl går inte)

Per Brune
 
Re: Re: Jag har fortfarande ver 6.3 av MapSource

Fritidsförvaltare; sa:
Brune; sa:
Jag har fortfarande ver 6.3 av MapSource

MapSource ver 6.5 finns att ladda ner från Garmins hemsida. Den är betydligt bättre än ver 6.3.

Att ver 6.5 av MapSource finns vet jag, men jag har inte provat den, för när jag läste om vad dom reviderat tyckte jag att dom (Garmin ) stammat. När jag kom till ”Changed software version number from 6.3 to 6.5” var det bara upprepningar

Så när man inte klarar av att skriva innantill, sjönk mitt anseende om Garmins programkonstruktörer.

Per Brune
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips