Hjälp mig med klätter o surf på teneriffa!!

Tjena, jag ska åka en sväng till teneriffa för att sportklättra och vågsurfa.
Är det nån som kan tipsa om vart man vill bo?
Vart får man tag i förare, vilka klippor är lätta och bra och vilka stränder är bäst osv...
Tacksam för alla sorters tips!!

/ohwebe
 
Hej

Kan rekommendera Arico för sportklättring, mer än 200 leder på schysst vulkansten och relativt välsäkrat (åtminstone då jag var där för 4 år sen). Kan vara lite lurigt att hitta dit men vi hyrde bil på flygplatsen och lyckades köra dit. När det kändes som man var mest fel o på väg ut i ingenstans var man snart framme... Vi bodde i ett litet övergivet hus intill klippan men man kan även tälta där vilket nog är trevligare. Finns lite info om Arico på www.planetfear.com.

Stefan
 
Vad säger du!?!
Stugan e det finfin :)
Haft många fina kvällar där med rödtjut o hackeysack. Passa dig för kaktusarna bara..
 
cool bumling också

Finns en ascool liten bergsklyfta som det är cool bumling i.
Det är sandlandning och en uformation med coola takproblem.
Astufft. Ett måste någon dag.
Lite lurigt att hitta. Ska se om jag får in någon inspirationsbild
Tror att det var en riktig liten skitväg (cool rally dock) upp från paris de abona mot vila de arico. (kanske TF-625)
När den gör sin första skarpa krök åt vänster så kör man över en liten uttorkad flodbädd. Det är den man följer uppåt några minuter. Vi gick den uppifrån men det var dubbelt så långt och bökigt. Om ni hittar en gammal skrotad folkabuss så är ni rätt.

Ha det ! SJ
 

Bilagor

  • n640411819_521691_844.jpg
    n640411819_521691_844.jpg
    59.4 KB · Visningar: 437
  • n640411819_521690_7802.jpg
    n640411819_521690_7802.jpg
    58.7 KB · Visningar: 430
  • n640411819_521692_1895.jpg
    n640411819_521692_1895.jpg
    51.7 KB · Visningar: 435

Aktuellt

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

20 år av diskussioner om torkad mat – och 10 tips!

I år har en av Utsidans populäraste forumtrådar, "Torka mat", varit aktiv i 20 år. Här bjuder vi på tips till dig som vill börja torka egen utemat!

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips