Hjälp med att föra över karta

Hej,

har precis skaffat en Garmin Legend cx och friluftskartan. Jag får följande meddelande när jag vill föra över kartan:

"Ett fel inträffade vid kommunikation med eneheten. Kontrollera att enheten är ansluten och påslagen. Om felet kvarstår måste du ev starta om enheten."

Har kollat allt. Nån som vet vad det beror på?
 
Tillägg:

Jag kan skicka över waypoints mm utan problem men inte kartor från Friluftskartan Pro.

Borde vara nåt med den då kanske...
 
Inte vet jag, skulle kunna vara nåt med installationen. Varför tror du inte att det är nåt med registret??
 
Registret

zirkaloy; sa:
tack. Verkar dock inte vara något med registret...

Vadan denna slutsats? När ett program (plattform Windows) inte funkar så beror det ofta på något ”skit” i registret (egen erfarenhet).

Jag ”brukar” avinstallera och sedan rensa i registret när ett program slutat fungera och hittills har det alltid hjälpt. Senast förra veckan fick jag ”rycka ut” då en bekant inte kunde föra över hans nyinköpta Bluechart till GPSen.

Per
 

Aktuellt

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

20 år av diskussioner om torkad mat – och 10 tips!

I år har en av Utsidans populäraste forumtrådar, "Torka mat", varit aktiv i 20 år. Här bjuder vi på tips till dig som vill börja torka egen utemat!

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.
Inte vet jag, skulle kunna vara nåt med installationen. Varför tror du inte att det är nåt med registret??
 
Problemet löst!!

Jag har två hårddiskar i min dator och per default installeras Map Source på C: och Friluftskartan på D:. Jag var inte uppmärksam på det vid första installationen men nu funkar det.

Tack alla för era råd dock!
 
zirkaloy; sa:
Problemet löst!!

Jag har två hårddiskar i min dator och per default installeras Map Source på C: och Friluftskartan på D:. Jag var inte uppmärksam på det vid första installationen men nu funkar det.

Tack alla för era råd dock!

Märkligt felmeddelande för denna typ av fel. Jag har för övrigt också 2 hårddiskar och jag försöker styra alla installationer till den hårddisk som inte är C: om det går. Jag lyckads styra installationen av MapSource till hårddisk E:

Men då har vi alla lärt oss något nytt, som vi kan lägga på minnet och ta fram i fall någon fler skulle få samma felmeddelande.

Per
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips