Hjälp att hitta gasbehållare till gasolbrännare

Hej!

Jag skulle behöva lite hjälp att hitta en gasbehållare som passar till min gasolbrännare. Det står på brännaren att den är kompatibel med Primus engångsbehållare nr 2202 och 2207, men det är dåligt med exakt de varianterna i butiker när jag småkollat lite (vilket kan bero på att brännaren har snart 30 år på nacken).

Har sett vissa andra trådar i detta forum där liknande saker diskuteras, exv här
http://www.utsidan.se/forum/showthread.php?t=73446
nämner någon att biltema 17-613 och 17-614 fungerar, men den enda behållare jag hittar på biltema år 2016 är:
http://www.biltema.se/sv/Fritid/Fri...och-stormkok/Gasolbehallare-227-g-2000035641/.

Funkar den? Har ni annars alternativ på andra? Det är tyvärr lite snålt med tid så helst kedjor med fysiska butiker lite här och var (exempelvis biltema, Clas Ohlson..) så att jag slipper beställa hem från nätet.

Har bifogat en bild på munstycket.

Tack på förhand!

EDIT:

Hittade nu även denna på biltema: http://www.biltema.se/sv/Fritid/Fri...asol--och-stormkok/Gasolbehallare-2000020058/

Undrar varför den inte dök upp tidigare.. Där finns det ju faktiskt en variant där det står "ersätter 17-613 reps. 17-614", antar att de fungerar då om det som sas i den andra tråden stämmer? :)
 

Bilagor

  • ^86CE212AE4DF48C414E70FACE8D5959844481B07C45F7ECB9F^pimgpsh_fullsize_distr.jpg
    ^86CE212AE4DF48C414E70FACE8D5959844481B07C45F7ECB9F^pimgpsh_fullsize_distr.jpg
    16.1 KB · Visningar: 1,112
Senast ändrad:
Borde vara de vanliga 100/230/450 g flaskorna som finns att köpa på Biltema, Jula, Primus mfl:
http://www.biltema.se/sv/Fritid/Fri...asol--och-stormkok/Gasolbehallare-2000020058/

Min första gas brännare till Trangia är ca 30år gammal och kopplingen ser liknande ut. Jag kan inte se på bilden om o-ringen som tätar mot flaskans ventilkant ligger kvar längs ner i kopplingen (bredvid pinnen som öppnar ventilen)? Saknas o-ringen måste du skaffa en sådan (finns som reservdel från Primus) innan du testar.
 
Jag provade en gång en gammal brännare med "moderna" gaspatroner. De nya burkarna med butan/propan-blandning verkar ha ett högre tryck än de gamla med bara butan. Brännaren mest fräste och brann väldigt dåligt. Den verkade blåsa ut sig själv på något sätt. Gängan är densamma på dessa burkar.

Det slutade med att jag köpte en ny gasbrännare till mitt Trangia.

/Per
 
Grannens gamla brännare fräste och spottade efter många års vila.
Vi körde den i en ultraljudstvätt och bytte O-ring, sen dess har den gått oklanderligt varje säsong.
 

Aktuellt

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.

På två hjul genom Karelen: Grusvägar, bastur och möten för livet

Två irländska cyklister reser till finska Karelen för att utforska områdets “grå guld” – alla övergivna, slingrande grusvägar.
Jag har också märkt att viss gammal utrustning inte gillar propaninblandningen. Löser sig om man återfyller med ren butan, eller använder japankökflaskor med ren butan direkt med en adapter.
Sen kan ju såklart anledningen vara att de som i seobservers fall behöver en service, men i mina fall har jag dragit slutsatsen att det är blandningsförhllandet som är för känsligt. Kan ju lösa sig om man testar med andra munstycken eller så, men så långt har jag inte gått.

Sen kan man ju fundera på om man ska hålla kvar i gammal utrustning som inte gillar ett modernare och bättre bränsle, men det är ju en fråga för andra än än oss kökskramare! :)
 
Tack för alla svar!

Ska åka iväg till biltema ikväll och titta på gasbehållare.

Köket har inte bara legat och skräpat i 30 år utan det har använts för i alla fall 5-6 år sedan (dock inte av mig), så förhoppningsvis fungerar det hyfsat med dagens gasblandningar. Ska testa!

Angående o-ringen så har jag undersökt detta och den saknas. Jag har dock ingen aning om huruvida en vanlig generisk o-ring a la biltema fungerar eller om jag måste köpa en originalreservdel från Primus?

Ni menar att o-ringen ska ligga "inne" i själva munstycket, inte på metallen runtomkring (ursäkta mitt språk)?
 
Angående o-ringen så har jag undersökt detta och den saknas. Jag har dock ingen aning om huruvida en vanlig generisk o-ring a la biltema fungerar eller om jag måste köpa en originalreservdel från Primus?

Ni menar att o-ringen ska ligga "inne" i själva munstycket, inte på metallen runtomkring (ursäkta mitt språk)?

Titta på länkade bruksanvisning på en liknande koppling, figur 1 (pil 1) så ser du hur o-ringen skall vara placerad för att sluta tätt mot gasflaskans koppling.
http://www.primus.se/media/pdf-printouts/Manual/3284_Express Spider_52634.pdf
Jag skulle inte chansa på en "generisk" med risk för bl a fel dimension utan köpa från Primus. Kontakta Primus med ev bild på kopplingen kan de säkert säga vilken o-ring som passar.
 
Ett stilla tips om du bor i Stockholm är att kolla med Fogas i Älvsjö. Dom är kungar på gasol och service. Där har jag fått mycket hjälp och tips.
 
Titta på länkade bruksanvisning på en liknande koppling, figur 1 (pil 1) så ser du hur o-ringen skall vara placerad för att sluta tätt mot gasflaskans koppling.
http://www.primus.se/media/pdf-printouts/Manual/3284_Express Spider_52634.pdf
Jag skulle inte chansa på en "generisk" med risk för bl a fel dimension utan köpa från Primus. Kontakta Primus med ev bild på kopplingen kan de säkert säga vilken o-ring som passar.

Ok, då förstår jag. Tack!

Ett stilla tips om du bor i Stockholm är att kolla med Fogas i Älvsjö. Dom är kungar på gasol och service. Där har jag fått mycket hjälp och tips.


Jag bor tyvärr inte i Stockholmsområdet men ska kika i deras webbshop. Tack för tipset :)
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips