Hitta lång skaljacka

Mountain equipment

Letade som du och fastnade för ME Kongur MRT. Fick den för knappt 2 500:- från England med frakt. Mkt nöjd med den!!
// Lelle
 

Lästips

Helgelandskusten – Tio äventyr längs Norges dolda pärla

Helgelandskusten räknas till världens främsta destinationer för havskajak. Här är tio höjdpunkter för dig som vill utforska den norska kustskatten.

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Månadens fråga: Värmebölja under vandringen - hur gör du?

Hur tänker du om höga temperaturer väntar under din planerade långtur: genomför vandringen, planerar om – eller ställer in?

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.
Jag slår ett slag för Fjällräven Eco–trail. Hyfsat lång, går ner extra över stussen, är miljövänligt framtagen och kostar 3500, alltså nån tusing under värstingjackorna utan att göra avkall på hållbarhet och funktion. Jag upplever att eco–shell andas bättre än gore-tex också.

Skickat från min GT-I9300 via Tapatalk 2
 
Letade som du och fastnade för ME Kongur MRT. Fick den för knappt 2 500:- från England med frakt. Mkt nöjd med den!!
// Lelle

Jag har en vanlig Kongur Jacket, tycker att den är väldigt prisvärd om man köper den från någon engelsk webshop (tror att jag betalade runt 3 000:).

Den är ju inte superlång men definetivt längre än många andra av dagens skaljackor, den har även en vanligt dragkedja fram med dubbla vindslår så att man slipper de numera standardiserade "vattentäta" dragkedjorna (om man som jag inte tycker om såna) men väger ändå inte mer än ca 600g vilket är ganska bra för en trelagersjacka med extra längd, alpinisthuva och dubbla vindslår.
 
Min Klättermusen Brede går ner över höften, perfekt längd. Dock lite väl dyr nypris men finner man den på utförsäljning som ja så är den värd varenda krona.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips