Hestra handskar

Funderar på att köpa ett par Hestra Army Leather handskar att använda främst till skidåkning men även övrigt uteliv.

Jag är dock osäker på vilken modell som skall införskaffas, tumvante, 3 eller 5 fingers. Någon som har efarenhet av ovanstående handskar?

Vilken modell tycker ni är bäst?
 
Hej!

Jag har ett par 3-finger vantar och har tidigare haft ett par Phelipe Raoux (?) tumvantar som är ganska lika Army Leather och jag tycker riktigt bra om båda modellerna.
Med orginalfoder är båda modellerna väldigt varma och passar bäst för temperaturer under -15, jag använt 3-fingervantarna på tältturer vid -35 grader utan att frysa nämvärt. Vid varmare väder tar jag oftas ut fodret o använder en tunnare femfingervante i ull.

Rent utseendemässigt tycker jag bäst om 3-fingervantarna för de ser så coola ut =)

/Joakim
 

Lästips

Helgelandskusten – Tio äventyr längs Norges dolda pärla

Helgelandskusten räknas till världens främsta destinationer för havskajak. Här är tio höjdpunkter för dig som vill utforska den norska kustskatten.

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Månadens fråga: Värmebölja under vandringen - hur gör du?

Hur tänker du om höga temperaturer väntar under din planerade långtur: genomför vandringen, planerar om – eller ställer in?

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.
Otroligt

bra, dessutom har jag samma kombination som killen i förra inlägget.
Köpte 3 fingers för att kunna använda dom vid vintercykling och det funkar fint faktiskt.

Vanliga 5 finger handskar är på tok för kalla vid cykling och med tumvantar blir växlingen omöjlig.

Stefan
 
Tumvante

Har tumvantarna och de är suveräna!!! har använt dem i 2 år nu och det är först i vinter som de har kännts kalla, detta pga att fodret börjar bli slitet.
De är också smidiga för att vara tumvantar, har provat många modeller pga ett förfruset lillfinger... Har ett par tunna femfinger vantar i dem om det är riktigt kallt
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips