GPS till långlopp

Här nedan ett par bilder på fästen.

Peter på den övre bilden fotograferade jag när vi möttes i midsommarhelgen. Peter var ute på sin blåbandpaddling. Han har en större GPS i ett RAM-fäste som han viker in över främre delen av sittbrunnen. Både han och jag har VKV Måsen som har en lång sittbrunn och där det blir svårt att läsa displayen om man har GPSen framför sittbrunnen. På den under bilden ses min lite preliminära lösning med en hållare med sugkopp från Clas Ohlson egentligen för bilbruk. Bilden tog Peter vid samma tillfälle.

Thure
 

Bilagor

  • aP1030511.jpg
    aP1030511.jpg
    50.7 KB · Visningar: 271
  • aP1030509.jpg
    aP1030509.jpg
    44.4 KB · Visningar: 277

Lästips

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Tänk säkert i Sarek – fjällräddarens bästa råd

Sareks vackra natur lockar många. Men här är civilisationen långt borta. Utsidan har frågat fjällräddaren Mikael Oja om råd för en säker Sarektur.
Har testat Garmin enheten nu ngr träningspass och är rätt nöjd. I början kändes det lite skumt då manualen inte är så värst bra och det tog en stund att fattar hur allt ska vara osv.
Till min XOR köpte jag ett kapell från Padler som har ett fäste till GPS och funkar bra.
Till min Ivalu byggde jag en liten kolfiberhållare som cykelhållaren från GPS:et fästs fast vid och kolfiberhållaren krokas sedan i linorna framför sittbrunnen. Väger 3,5g och funkar faktiskt riktig bra och då sittbrunnen är så kort gör det inget heller att GPS enheten hamnar helt rakt.
 

Bilagor

  • _K__7289.jpg
    _K__7289.jpg
    59.2 KB · Visningar: 225

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips