Gissa var/vad.

Denna smala lilla bäck i Schweiz är strid nog att motivera den stenbro som lagts över. Den har faktiskt ett känt namn, nån som kan gissa vilket?
 

Bilagor

  • RIMG0472.jpg
    RIMG0472.jpg
    71.8 KB · Visningar: 688
Julia letar sig dock via Albula bort till Bortre Rhen, var källa, Rheinwaldhorn, f ö ligger halvvägs mellan Lunghinpass och Tomasjön.

Trots att jag bara gjort tre turer i svenska fjäll, två i Jämtland och en i Arjeplogsfjällen (5 dagar av en totalt 14 dagar lång tur) har jag hunnit med åtminstone tre mer betydande källområden: Pite älv, Skellefte älv (OIMR tältade jag då just vid Ikesjaure) och Ljungan.
 

Aktuellt

Äventyraren Tim Marklowski – stora bedrifter och liten miljöpåverkan

Tim Marklowski vill utmana bilden av de stora outdoor-äventyren.

Vinn två par handskar från Hestra!

Vi tävlar ut två härliga vinstpaket med två par handskar vardera: ett i juniorstorlek och ett par av Hestras populäraste skidhandske i vuxenstorlek.

Grattis Utsidan – en av Sveriges äldsta webbplatser har fyllt 30!

2025 fyllde Utsidan 30 år. I årets sista intervju pratar vi med grundaren Christer Lindh om hur sidan kom till, dess historia – och framtid. 8 kommentarer
Lunghinpass borde jag sätta upp på min "bucket list".


Thure


Passet är lätt att nå. Mitt första besök var på min första flerdagarstur i Alperna, 1989. Gick från Promontogno i Bregagliadalen till Maloja via Bivio (hotell där, finns även camping). Efter den lilla turen, 2 dagar, bestämde jag mig för att jag var färdig med dagsutlykter. I september gick jag delar av Alta Via/Höhenweg 1 och sen har det bara utvecklats.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips