Gissa position

Aktuellt

”När isen ligger i skärgården släpper jag allt”

I mitten av november lade sig de första skridskoisarna i Stockholm. Vi har pratat med Pamina Falck, kommunikationsansvarig på SSSK, om säsongstarten.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

”Som ett bibliotek – fast med frilufts- och sportutrustning”

I över 120 kommuner kan du låna friluftsutrustning hos Fritidsbanken – den prisbelönta föreningen som vill sänka trösklarna till naturen.

Springa, vandra, fascineras – redaktörens möte med platåberget

Utsidans redaktör Philipp spenderar en helg på Billingen, Västergötlands största platåberg och en av nyckelplatserna i Sveriges första UNESCO-geopark.
Får väl komma med en gissning för att sätta igång…

Ser ut att bilden är tagen någon stans på Rahkolahko i Västra Padjelanta. Kanske i närheten av Rahkovarasj?

/ Stefan
 
Jag tror att det är närheten av Slugga och vattnet bakom berget är Suorvajaure.

Det är fel.

Vi är alltså någorlunda i riktning mot fjällen på föregående bild, mot solnedgång, 500 m från Sarek, och indikation finns med zoomen - tips: vattnen, inte vattnet.

Jag är helt säker på att flera av er nu kan hitta platsen utifrån fjällkonturerna till höger och vänster i bild. Mellan dem ska man inte vada.

Vi är på en liten och inte välbesökt hylla, där blir det mer gissning, men som sagt 500 m från Sarek.

Fram med kartan nu! :)
 
Får väl komma med en gissning för att sätta igång…

Ser ut att bilden är tagen någon stans på Rahkolahko i Västra Padjelanta. Kanske i närheten av Rahkovarasj?

/ Stefan

Din gissning kom visst samtidigt som jag svarade. Men det är fel.

Som sagt riktning mot fjäll på föregående bild (-isch) och solnedgång, 500 m från Sarek.

Padjelanta finns i bild. Men vi är inte där.
 
500 meter från Sarek? Svårt men kanske vi ska utgå från norra gränsen? Mot Áhkká? Med Padjelanta i väster? Det finns några småsjöar vid Rákkasoalgge, i så fall syns Gisuris till vänster och en del av Áhkkás sluttning till höger. Långt bort skymtar Kutjaure.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips