Gissa position

Är kannske Tjåggŋårisjåhkå det hinder du siftar på?
Nej, inte den heller.

Här är en mer utzoomad bild:
gp249b.jpg
 
Aha! Du är i Basstavágge, östra sidan. Känner igen Basstavárasj.
Östra Basstavágge är rätt, men vi ser faktiskt inte Basstavárásj här, utan Lulep Basstaskájdásj (bägge bilderna) och Basstatjåhkkå (andra bilden). Här är en bild lite längre upp i dalen där även Basstavárásj framgår längst till höger i bakgrunden:
Basstavagge18.jpg


Oavsett vilket är alltså det omtalade hindret jokken från Skájdásjvágge. Varsågod nästa!
 

Aktuellt

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.

På två hjul genom Karelen: Grusvägar, bastur och möten för livet

Två irländska cyklister reser till finska Karelen för att utforska områdets “grå guld” – alla övergivna, slingrande grusvägar.
Det här är ingen ny gissning, bara ett tips som jag tror kan göra Gissa position lite mer intressant. Markera var fotot är taget i Min Karta som exempelvis Bierikvárásj
https://minkarta.lantmateriet.se/pl...approfile=karta&background=1&boundaries=false. Härifrån kan den som öppnar länken orientera sig i kartan, visa flygbilder och mycket annat.
Bästa förslaget på år och dagar. Hoppas tråden anammar detta när de bekräftar rätt svar.
Jag är mest följare av tråden, då jag sällan kan, men kul att se bilderna. Så mycket roligare om man sen kan se på kartan vart platsen sen var. De samiska namnen gör att jag själv sällan orkar kolla upp, även om jag är nyfiken. Håller tummarna för detta fantastiska förslag. :D
 
Bästa förslaget på år och dagar. Hoppas tråden anammar detta när de bekräftar rätt svar.
Jag är mest följare av tråden, då jag sällan kan, men kul att se bilderna. Så mycket roligare om man sen kan se på kartan vart platsen sen var. De samiska namnen gör att jag själv sällan orkar kolla upp, även om jag är nyfiken. Håller tummarna för detta fantastiska förslag. :D
För den som inte är bekant med hur Min Karta fungerar finns det lite instruktioner här - https://www.utsidan.se/blogs/bees/om-att-publicera-kartor-pa-utsidan.htm
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips