Gissa position

Aktuellt

Härlig låglandsvandring: 10 nya svenska leder att utforska

Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

”Allt började i Sarek”: Möt vår nya bloggare Claes Grundsten

Sveriges kanske mest kände naturfotograf berättar om sina drivkrafter, hur det är att arbeta som fotograf i dag och om kärleken till Sarek.

Vinn bästsäljande Caldera 8 från Brooks!

Ta chansen att vinna höstens nya löparskor – lika perfekta för dagliga terrängpass som för ultramaraton.
Jo jag tyckte väl att vyn såg som lite bekant ut.

Då kör vi väl vidare med denna bild. Var är den tagen?

/ Stefan

bildfraga.JPG
 
fan, jag gissade det.då blir det svårare,jag måste på fler sarekturer! kul! men för att gissa så gissar jag på att du är i njoatsovaggi&är nära gränsen för hur mycke amazing views en kan ha på en enda fjälltur?
 
Spot on av Sauvakavelija. Jo vi är på väg ner i Sarvesvagge. Min fru tyckte att vi skulle följa Tjågnårisjåhkå (gräns mellan Sarek och Padjelanta) ner till dalen. Men undertecknad tyckte att vi istället skulle snedda ner och hamnade då där denna bild togs i hörnet av Tjågnårisvarasj 😄.
Kan infoga att det blev lite brant på skrå med pulka min väg, så Livskamraten vände tillbaka och tog den kloka vägen ner längs bäcken. Själv körde jag raka vägen ner till de fantastiska tältplatserna i mynningen av Sarvesvagge.
Nästa bild!
 
Det finns inga skriva regler för denna roliga och lärorika tråd, men praxis är att den som gissat rätt får lägga ut nästa bild. Hen kan också välja att avstå och därmed lämna fältet fritt för den som vill ta chansen. Så vi brukar gissa på en bild i taget. Jag föreslår att vi den här gången först klarar ut Sauvakavelijas bild och därefter gissar på Tottemans.
 
Det finns inga skriva regler för denna roliga och lärorika tråd, men praxis är att den som gissat rätt får lägga ut nästa bild. Hen kan också välja att avstå och därmed lämna fältet fritt för den som vill ta chansen. Så vi brukar gissa på en bild i taget. Jag föreslår att vi den här gången först klarar ut Sauvakavelijas bild och därefter gissar på Tottemans.
Jo, inga regler skrivna, men i praktiken kan det vara svårt att följa på om det blir många ledtrådar och gissningar på flera bilder samtidigt. Vi gör som Per föreslår, om inte någon klarar ut båda bilder på en gång :)
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips