Gissa position

närmar sig väldigt, enoks svar är närmast. ännu mer utzoomad bild.
 

Bilagor

  • IMG_7563.JPG
    IMG_7563.JPG
    2.8 MB · Visningar: 136
Jag är nu rätt säker på att du står ca en halv km söder om Tarfalatjårru o fotar i riktning Tuolpagorni. Lavinen bör alltså befinna sig i den mittre av de tre bäckfårorna som vätter ner mot Tarfalavagge i Kebnetjåkkas NO--sida.
 
ja precis så! tuolpagorni sticker upp där i bakgrunden rakt ovanför lavinen. hydrologen brukar den formationen eller rännan kallas, efter den hydrologiska mätstation som fanns i tarfalajokken förr i tiden som mätte avsmältningen av glaciärerna i dalen(men som förstördes av en lavin, men fundameten finns kvar). en död glaciär ligger också i formationen som det gick att gå in i/ under förr bara några år sen, men som nu rasat ihop.

enoks bild på tur.
 

Aktuellt

På turskidor mellan stugor – ny bok guidar till svenska fjällen

I över 30 år har Oskar Karlin skidat mellan stugor i den svenska fjällvärlden. Nu har han samlat kunskaper, råd och tips i en 400 sidor tjock bok.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

Vinn ”Turskidåkning” av Oskar Karlin!

Med sin nya bok vill Oskar Karlin inspirera fler att upptäcka den svenska fjällvärlden på turskidor. Här har du chansen att vinna boken!

”När isen ligger i skärgården släpper jag allt”

I mitten av november lade sig de första skridskoisarna i Stockholm. Vi har pratat med Pamina Falck, kommunikationsansvarig på SSSK, om säsongstarten.
Det liknar väl södra infarten till Övre Njoatsosvágge, men jag får inte vinklarna att stämma. Gissar ändå på Tsähkkok.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips