Gissa position

Bilagor

  • IMG_3053.jpg
    IMG_3053.jpg
    209.9 KB · Visningar: 574
Det stämmer! Unna Båravárásj i västra delen av Sarek nära gränsen till Padjelanta. Skarpt att känna igen Nuortap Rissávárre.

Kul att det blev rätt till slut. Det var lite av långskott med svaret. Jag inte besökt vare sig Snålttje eller Unna Båravarasj så Lantmäteriets karttjänst skall ha ett tack för hjälpen :).

Din tur, nästa bild!

Här pekar kameran norrut. Från vilket fjäll är bilden tagen?
 

Bilagor

  • 34545wert.jpg
    34545wert.jpg
    58.4 KB · Visningar: 549
Lustigt, på Unna Båravárásj har jag tältat en gång, men jag kände ändå inte igen mig. Skickligt av materazzi att klara den gåtan!

Här är vi långt norrut. Jag gissar att vi ser finska fjäll längst bort. Till höger i bild ser vi en fyrhjulingväg och kryss för vinterled, vilket borde underlätta sökandet. Kanske är du på väg uppför eller nedför fjället Árbuoaivi?
 
Här är vi långt norrut. Jag gissar att vi ser finska fjäll längst bort. Till höger i bild ser vi en fyrhjulingväg och kryss för vinterled, vilket borde underlätta sökandet. Kanske är du på väg uppför eller nedför fjället Árbuoaivi?

Ett elegant resonemang men ändå inte korrekt. Vi skall rejält söderut räknat från Árbuoaivi. Vi är även närmare kungsled än vad man kanske tror.
 

Aktuellt

Vinn Haglöfs Breeze Mimic Hood!

Nu har du chansen att vinna vinterns nya favoritjacka från Haglöfs. Vi tävlar ut en vardera av dam- och herrmodellen i valfri färg och storlek!

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

20 år av diskussioner om torkad mat – och 10 tips!

I år har en av Utsidans populäraste forumtrådar, "Torka mat", varit aktiv i 20 år. Här bjuder vi på tips till dig som vill börja torka egen utemat!

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.
Ledtråd. Om man står ungefär vid det konformade berget i förra bildens bakgrund och tittar mot efterfrågat fjäll ser man detta.
 

Bilagor

  • 578yurrtyu.jpg
    578yurrtyu.jpg
    38.2 KB · Visningar: 475
Jag tror inte jag kan hitta på fler relevanta ledtrådar till gåtans lösning. Skall strax ut på resa och för att tråden inte skall "gå i stå" avslöjar jag att Njierievtjåhkka är namnet på eftersökt fjäll.

Bilden är tagen från leden mellan Norra Fjällnäs och Forsavan (eller Syterstugan om man väljer det). I svaret på Swifts fråga skrev jag 'närmare kungsled än man tror' vilket är lite långsökt men inte helt fel historiskt sett. Jag har hört att många fina sällskap har tagit sig den här vägen till Kungens fiskeanlägging i Forsavan. För övrigt är ju som synes (den riktiga!?) Kungsleden gott och väl inom synhåll. Med bättre upplösning på bilden skulle man se Syterstugan.

Varsågod, fritt fram för vem som helst att lägga upp en ny bild.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips