Gissa position

Lästips

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.
Var på Virihaure? Vad är det vi ser i bakgrunden?

Behöver jag svara på den frågan också? Jag vet faktiskt inte, eftersom jag gissade rätt sjö lite oförtjänt efter att ni andra hade ringat in området rätt så bra. ;-)
Men jämför man den branta sluttningen i bakgrunden och det lägre fjället till höger med kartbilden så gissar jag att vi är på väg norrut från Staloluokta och det är Allak rakt fram i bakgrunden och Dijdder till höger. ???
 
Tvärtom faktiskt...

Halloj,

Nej det är inte lätt att veta, blir ju som lite konturlöst på vintern. Men vi skidade faktiskt över sjön i östlig riktning. Startade längst inne i Alasloukta (en vik i Virihavrre) och avslutade i den lilla viken Bijdasloukta bara ett par km från Staloloukta.

Då jag vill minnas att denna bild är tagen ganska sent på dagen tror jag faktiskt att det är Bijdas man ser som en kulle i förgrunden....men jag får dubbelkolla detta när jag kommer hem.

Nästa bild!

/ Stefan
 
Efter en vintertid bild och med tanke på det gråa, regniga vädret ute så ska det bli ett soligt sommerbild:
- Vilken sjö färdas vi över?
- Vad heter fjället?
 

Bilagor

  • fullsizeoutput_83d6.jpg
    fullsizeoutput_83d6.jpg
    53.1 KB · Visningar: 246

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips