Gissa position

Tyvärr var ingen rätt, så jag ger svaret nu så någon får lägga ut en ny bild.
Jag står uppe på Gáppetjåkka, bäcken är således Gáppejåhk´a som rinner ner i Teussajaure mitt emot Teusastugaorna. Varsågod någon med ny bild!
 
Inget i den här tråden på ett tag så jag tar fram en bild med motljus och mycket att titta på.

Calle
 

Bilagor

  • IMGF_60.jpg
    IMGF_60.jpg
    29.3 KB · Visningar: 416

Aktuellt

På turskidor mellan stugor – ny bok guidar till svenska fjällen

I över 30 år har Oskar Karlin skidat mellan stugor i den svenska fjällvärlden. Nu har han samlat kunskaper, råd och tips i en 400 sidor tjock bok.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

Vinn ”Turskidåkning” av Oskar Karlin!

Med sin nya bok vill Oskar Karlin inspirera fler att upptäcka den svenska fjällvärlden på turskidor. Här har du chansen att vinna boken!

”När isen ligger i skärgården släpper jag allt”

I mitten av november lade sig de första skridskoisarna i Stockholm. Vi har pratat med Pamina Falck, kommunikationsansvarig på SSSK, om säsongstarten.
Inget i den här tråden på ett tag så jag tar fram en bild med motljus och mycket att titta på.

Calle

Är det Sjnjurtjuokes karaktäristiska profil vi ser längst bort i bilden? I sådana fall skulle bilden kunna vara tagen på södra delen av Björkfjället och enligt denna tolkning ringlar Vindelälven fram i dalen direkt nedan fotografen.
 
Du står nog på Björkfjället, kanske längs Kungsleden rentav, och fotar mot sydväst. Vi ser då branten på Stuvbiebakttie och hitom den ligger Marsivagge.

Pelle
 
Roligt och lärorikt med den här tråden, tycker jag. Tack Calle och alla andra fotografer!

Thomas, du har kanske någon spännande bild? Eller någon annan som känner sig hågad.

Pelle
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips