Gissa position

Nu måste jag chansa.
Platsen ser ut som Ruotesvagge. Och vattendraget skulle då vara Smailajåkkå.
Eller?
Jag håller också på Ruothesvagge.
/Ulf

Otvetydiga bildbevis! Peter och Ulf har helt rätt, det är deltalandet nedanför Årjep Ruotesjekna innan Smailajåkken samlar ihop sig i en någurlunda samlad fåra. "Vadet" där stigen passerar deltat.

Snyggt jobbat! ///Claes
 
Jag kör en till nu när jag fått upp farten:
En dalgång till... var är jag??

quiz28.jpg

Lycka till!
///Claes
 

Lästips

Månadens fråga: Värmebölja under vandringen - hur gör du?

Hur tänker du om höga temperaturer väntar under din planerade långtur: genomför vandringen, planerar om – eller ställer in?

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Helgelandskusten – Tio äventyr längs Norges dolda pärla

Helgelandskusten räknas till världens främsta destinationer för havskajak. Här är tio höjdpunkter för dig som vill utforska den norska kustskatten.

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.
Hej!

Dags för min kanske vildaste Gissapositionchansning någonsin, så håll i hatten.

Jag föreslår att vi på bilden ser Gohpasvaggi mot SV. Vi skulle alltså befinna oss väster om Njulla (vid Abisko).

häpp / Filiokus
 
Vi är fortfarande kvar inne i Sarek!

Närmare bestämt västra delen av Sarvesvagge, ungefär vid Niejdariehpvagge, med kameran riktad västerut.
 
Vi är fortfarande kvar inne i Sarek!
Närmare bestämt västra delen av Sarvesvagge, ungefär vid Niejdariehpvagge, med kameran riktad västerut.

Helt riktigt. fast ytterligare lite längre västerut, tre kilometer väster om Niejdariehpvagge. Tvärs över dalen från utflödet från den lilla glaciären på sydsidan.
Lite ovanlig vilkel, jag fick klättra en bra bit upp på nordsluttningen för att hitta torr mark att slå upp tältet på efter flera dagars ösregn. Bilden tagen en kall morgon med nysnö bara ett femtital meter från tältet. Den lilla toppen rakt ovanför den stora stenen är Tjågnårisvárásj

Snyggt jobbat Pär!

Ps. Jag fick lite roligt när jag gick in i ditt album, Filip, och upptäckte att du hade en bild med nästan samma vy: http://www.utsidan.se/albums/viewpic.htm?ID=40620&set=lp ;)

///Claes
 
Själv gick jag ju västerut då jag var där :) Märkligt nog så har jag bara bilder österut i Sarvesvagge...

Nåväl, var stod jag när jag tog den här bilden?
 

Bilagor

  • bild.jpg
    bild.jpg
    27.2 KB · Visningar: 377
Nåväl, var stod jag när jag tog den här bilden?

Håller med Ulf... norra delen av Kuopervagge! Eller stax utanför i närheten av Låurtakvarto med tanke på nordsluttningen närmast fotografen. Lilla toppen är ju den oefterliknade Kuoper. Glaciären borde vara Vattendelarglaciären, så bilden är tagen i sydostlg riktning in i Kuopervagge.

MVH ///Claes
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips