Gissa position

Thures 5:a

En bild över en fjälldal. Var är den tagen och vad heter fjälldalen?

452989926_4e10b3733b_b.jpg

http://farm1.static.flickr.com/245/452989926_4e10b3733b_b.jpg

Thure
 

Aktuellt

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”

I över 40 år har den kultförklarade Jörnkängan tillverkats av Anders Dernebo i Jörn. Nu har det unika hantverket förts vidare: till Myrene Fjellström.

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Vinn skidstavar från Akka!

Ta chansen att uttrycka din personliga stil i slalombacken. Vi tävlar ut två par av unika skidstavar från det nya, svenska varumärket Akka!

Skidbranschens kamp mot klockan – hållbarhetsarbetet skalas upp

Skidbranschen är hotad av klimatförändringarna. Nu vill de agera – tillsammans. Utsidan rapporterar från branschmässan Prowinter i Bolzano, Italien.
Helt rätt Ingemar

Länskartorna har fördelen att ge större kartbitar. Var instängd i Nikkaluokta ett par dar pga busväder västerut och passade då på att göra en förmiddagstur upp på kalfjället.

När helikoptern väl kunde flyga så tog jag den här bilden över Ladjovagge. Jag gillar den grafiska effekten av snö och barmark på vårvintern.

452989940_04839dd447_b.jpg


http://farm1.static.flickr.com/243/452989940_04839dd447_b.jpg

Nu får du eller någon annan lägga in nästa gissningsbild.

Thure
 

mellpat

Avslutat
Fin bild, Thure.

Hur blev det med Roland Ripjägares bild på en torvkåta? Där fick vi väl inget besked om var.

Eftersom ingen annan lagt upp någon bild sedan senast får jag lägga till en ny då. Vilket fjäll är detta?

455863089_a884be15fa_o.jpg
 
Ser luftigt ut

Ingemar. Får mig att tänka på Liljetoppen eller Kaskasatjåkka med snötäcke på toppen och brant nordsida men skulle kunna vara någon annanstans i Kebnekaisefjällen också.

Thure
 

mellpat

Avslutat
Håller med om likheterna med Kaskasatjåkka men det är ett annat. Luftigheten på högerprofilen av "mitt" fjäll har jag egen erfarenhet av, om det kan vara ledtråd.
 

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.