Gissa position

mellpat; sa:
Alldeles utmärkt gissning. Stora höktoppen (nordväggen) i mitten och Mårmapakte till höger.

Okej, tredje försöket gillt. :)

Finns bara en led på den väggen? Är det då leden som går i rännan upp till kammen mellan Mårmapakte och Stora hök? (Den som verkar användas vid vinterturer.) Har bara läst lite grand om Mårma, men förhoppningsvis går nästa vandring förbi där.
 

Lästips

Europas okända pärlor – 10 vandringar bortom turiststråken

Sugen på att packa väskan och vandra utanför Sverige? Då är den här listan för dig!

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.
Ny bild

Jag lägger ut en ny bild, hoppas att fler hittar tillbaka till tråden, även om jag och Ingemar säkert kan snacka fjällbilder länge.

Nu är vi inte på en fjälltopp:

8april.jpg
 
Re: Ny bild

millimeter; sa:
Jag lägger ut en ny bild, hoppas att fler hittar tillbaka till tråden, även om jag och Ingemar säkert kan snacka fjällbilder länge.

Nu är vi inte på en fjälltopp:

Ok, nu tänker jag spekulera hejvilt här. Tankarna går till Vindelfjällen, eftersom AC2:an pryds av ryttare bland lågfjäll. Den bilden är tagen vid Syterstugan, vilket denna mycket väl också skulle kunna vara. Så i närheten av Syterstugan är min gissning.
 
Re: Re: Ny bild

tjonsson; sa:
Ok, nu tänker jag spekulera hejvilt här. Tankarna går till Vindelfjällen, eftersom AC2:an pryds av ryttare bland lågfjäll. Den bilden är tagen vid Syterstugan, vilket denna mycket väl också skulle kunna vara. Så i närheten av Syterstugan är min gissning.

Tyvärr! Det är fel. Men jag gillar det rationella angreppssättet. :)

Jag avvaktar med eventuella ledtrådar.
 
Gissar på Dovrefjäll i Norge för därifrån är mitt starkaste minne av hästar i fjällen. Vi var på väg tillbaka mot landsvägen från Snöhetta och Larstind då plötsligt en flock lösgående hästar kom springandes från ett par hundra meter bort. Dom fortsatte något tiotal meter förbi och började sedan åter beta utan att bry sig om oss. Strax såg vi en myskoxtjur lite längre bort och åt sidan och som vi blivit varnade för. Vi tolkade det som att hästarna såg faran och kom och ställde sig emellan och gav skydd.

millimeter; sa:
Finns bara en led på den väggen? Är det då leden som går i rännan upp till kammen mellan Mårmapakte och Stora hök?

Ja, den leden är det. Peter Ask och kompisar har använt den. http://www2.ess.slu.se/peterask/fri/Alp/Hok/Hokmain.htm
 
mellpat; sa:
Gissar på Dovrefjäll i Norge för därifrån är mitt starkaste minne av hästar i fjällen.

Nä, det är i Sverige. Som bilden antyder så går här organiserade hästturer till fjälls. Bilden är enligt skyltning tagen exakt mitt mellan två fjällstationer/stugor, om det kan hjälpa.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips