Gissa position

Hej,

Utifrån "En ganska bra ingivelse men den är inte rätt. Det går en "lämplig färdväg" uppför branten." antar jag att det är i närheten. Strax söder om Kårsavaggestugan på väg mot Abiskojaurestugan, under uppstigningen från Gorsavággi/Kårsavagge?

/RN
Du har tolkat ledtrådarna helt rätt men din gissning går åt fel håll.
 
Längst in i Kårsavagge på väg norrut upp mot sjön mellan 1419 och 1391
/LGJ

Alldeles riktigt!
Jag var sugen på att lägga upp följande ledtråd.:
"Snett bakom fotografens vänstra axel ligger ett berg som påminner om en viss dryck. Några kilometer längre fram kan man släcka törsten med just den drycken. "
Men då hade det blivit för lätt.
 
Var står tältet?
 

Bilagor

  • IMGP3386.jpg
    IMGP3386.jpg
    43.9 KB · Visningar: 383

Aktuellt

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”

I över 40 år har den kultförklarade Jörnkängan tillverkats av Anders Dernebo i Jörn. Nu har det unika hantverket förts vidare: till Myrene Fjellström.

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Vinn skidstavar från Akka!

Ta chansen att uttrycka din personliga stil i slalombacken. Vi tävlar ut två par av unika skidstavar från det nya, svenska varumärket Akka!

Skidbranschens kamp mot klockan – hållbarhetsarbetet skalas upp

Skidbranschen är hotad av klimatförändringarna. Nu vill de agera – tillsammans. Utsidan rapporterar från branschmässan Prowinter i Bolzano, Italien.
Nei men iag tältade där för ca 10 år sedan i regn o halv storm ,man såg inte andra sidan av siön i dimman.
tyvärr kan iag lägga upp någon ny bild, så det är fritt för någon hågad.
Erik
 

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.