Gissa position

Visst är polarullen något som lyser upp som en överraskning? Jag tänkte att om ni har gått här i blomningstiden skulle ni komma ihåg det, men har ni inte gjort det finns det nästan inga andra ledtrådar. Det är i Sarek och här kan ni se lite mer av omgivningarna.

BeskurenIMGP0025.jpg
 

Lästips

Europas okända pärlor – 10 vandringar bortom turiststråken

Sugen på att packa väskan och vandra utanför Sverige? Då är den här listan för dig!

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.
Jag har sett ett foto från Luohttojávrre där marken var översållat med polarull. När jag har varit där har jag bara sett fin mossa. Mitt foto är inte därifrån.
 
Jag har polarull på bild från hyllan nedan Loametjåhkkå? Även i trakterna av min förra bild, i Sarvesvágge vid Niejdariehpvágge?

I övrigt ingen mer polarull i Sarek på mina bilder så i så fall blir det till att chansa. :)
 
Ja se där! Och här är min polarull - det kan vara samma vattendrag lite högre upp eller det strax västerut.

20230812_144820.jpg

Här kommer ny bild att gissa på eller känna igen. Även denna bild föreställer en detalj - ett videparti - som skulle kunna vara PRECIS var som helst, men jag upplevde just den här passagen på kanske 50-100 meter som väldigt unik. Fler som gått här måste ha tänkt samma och fotat...? Det är lite svårt att förmedla på bild, men stammarna är grova som mina armar nertill. Samtidigt var det ganska luftigt här och där och inga svårigheter att ta sig fram. Var är det?

Gisssa.jpg
 
Lite svår kanske, men indikationer finns ju i bakgrunden, och för den som känner till platsen väl kan det vara igenkännbart.

Här är en bild åt andra hållet.

Notera roten (övervuxna stammen..?) på stigen. Grov som på en tall! Hela passagen var sådär. Undrar hur gamla de här snåren är egentligen! Ganska unikt, tyckte jag, som ändå kämpat mig igenom en hel del snår på de olika sidorna av Rapadalen. Detta är alltså inte där. ;)

Gissssa.jpg
 
Lite svår kanske, men indikationer finns ju i bakgrunden, och för den som känner till platsen väl kan det vara igenkännbart.

Här är en bild åt andra hållet.

Notera roten (övervuxna stammen..?) på stigen. Grov som på en tall! Hela passagen var sådär. Undrar hur gamla de här snåren är egentligen! Ganska unikt, tyckte jag, som ändå kämpat mig igenom en hel del snår på de olika sidorna av Rapadalen. Detta är alltså inte där. ;)

Visa bilaga 45209
Nu har jag inte varit bland snåren i rapadalen såsom du, men när jag gick igenom basstavagge i somras så började turen där, i Öster, med snår som jag mestadels skrattade mig igenom för jag tyckte de var så absurda. och det fanns också ett vattenfall på ungefär samma plats som snåren har jag för mig. Så jag gissar att bilden är tagen i östra delen av Basstavagge.
 
Ohh vad kul. Och det känns lite roligt att höra att videt där var utöver det vanliga storleksmässigt även med Sarekmått. Jag är nyfiken på att veta ifall det finns ännu tjockare och högre någonstans... Jag vill dit i så fall.

Nå. Vart är denna bilden tagen?
 

Bilagor

  • Bild 2DSC05034.jpg
    16.3 MB · Visningar: 123

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips