Gissa position

Är du uppe i Sarvesvágge med ändmoränerna från Riddajiegŋa? Någon stig finns ju inte utsatt där men så småningom har vi väl avverkat stora delar av Sarek i våra gissningar.
 
Är du uppe i Sarvesvágge med ändmoränerna från Riddajiegŋa? Någon stig finns ju inte utsatt där men så småningom har vi väl avverkat stora delar av Sarek i våra gissningar.

Ja, nu blev det rätt! :)

Till vänster i bild är Niejdariehpvágge, och på andra sidan det passet cirka en halvmil bort finns stigen i Alkavágge. (För så var ledtråden, ingen stig just här).

Ledtråden om marken runt tältet, är stenbumlingarna kring svämkäglan till glaciärjokken.

De här ändmoränerna tycktes mig så utmärkande när jag passerade uppåt mot Niejdariehpvágge, så jag var säker på att någon skulle känna igen det enkelt. :)
 
Känner ni igen er här då?

IMGP0024.jpg
 
Jag tycker bara att det är en fin bild. Jag får minnen från när jag vandrade i Norge där det inte var så djupt. Här ser man att det är lågvatten. Det ser ut som inte nån behöver ta av kängorna, bara plaska på. Jag gissar på syd-västra Sarek.
 
Visst är polarullen något som lyser upp som en överraskning? Jag tänkte att om ni har gått här i blomningstiden skulle ni komma ihåg det, men har ni inte gjort det finns det nästan inga andra ledtrådar. Det är i Sarek och här kan ni se lite mer av omgivningarna.

BeskurenIMGP0025.jpg
 

Aktuellt

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”

I över 40 år har den kultförklarade Jörnkängan tillverkats av Anders Dernebo i Jörn. Nu har det unika hantverket förts vidare: till Myrene Fjellström.

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Vinn skidstavar från Akka!

Ta chansen att uttrycka din personliga stil i slalombacken. Vi tävlar ut två par av unika skidstavar från det nya, svenska varumärket Akka!

Skidbranschens kamp mot klockan – hållbarhetsarbetet skalas upp

Skidbranschen är hotad av klimatförändringarna. Nu vill de agera – tillsammans. Utsidan rapporterar från branschmässan Prowinter i Bolzano, Italien.
Jag har sett ett foto från Luohttojávrre där marken var översållat med polarull. När jag har varit där har jag bara sett fin mossa. Mitt foto är inte därifrån.
 
Jag har polarull på bild från hyllan nedan Loametjåhkkå? Även i trakterna av min förra bild, i Sarvesvágge vid Niejdariehpvágge?

I övrigt ingen mer polarull i Sarek på mina bilder så i så fall blir det till att chansa. :)
 

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.