Gissa position

Kanske samma dimma? Men nu for vi alldeles för långt norrut.
Detta röse (med det gamla röset och lite järnstänger alldeles intill) markerar toppen av ett fjällmassiv i norrbottens län.
 
Med en sån här:
20210118_174821.jpg
 

Aktuellt

Äventyraren Tim Marklowski – stora bedrifter och liten miljöpåverkan

Tim Marklowski vill utmana bilden av de stora outdoor-äventyren. Under 2025 gjorde han flera extrema turer – med minimala CO2-utsläpp.

Vinn två par handskar från Hestra!

Vi tävlar ut två härliga vinstpaket med två par handskar vardera: ett i juniorstorlek och ett par av Hestras populäraste skidhandske i vuxenstorlek.

Grattis Utsidan – en av Sveriges äldsta webbplatser har fyllt 30!

2025 fyllde Utsidan 30 år. I årets sista intervju pratar vi med grundaren Christer Lindh om hur sidan kom till, dess historia – och framtid. 9 kommentarer
Nej, det är söder om det. För de med gott minne kan jag berätta att en av mina bilder från i höst var tagen ca 5 km öst om det stora fjället i bakgrunden.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips