Gissa position Stockholms län

IMG_4276.jpeg
IMG_4275.jpeg
Två bilder denna gång, norra sidan av stan. En välkänd skridskosjö med vandringsled på ena sidan. Två naturreservat intill, ett på varje sida.

Vad heter sjön?
 
Jag gissar på sjön Tärnan, och naturreservaten är: Bromseby och Exerman-Hersby. Roslagsleden stryker förbi. Det var eken vid Bromseby, som jag tog det på. Den levde tydligen på sextiotalet men lämnade in i början av sjuttiotalet. Bra svampmarker här.
 

Aktuellt

Nytt avsnitt: vad kan friluftslivet lära av idrotten?

Nytt avsnitt: vad kan friluftslivet lära av idrotten?
Kan naturområden gynnas genom att talas om likt idrottsanläggningar? Det och mycket mer diskuteras i det senaste avsnittet av Outdoor & Friluftsliv!

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Utsidan blir mediapartner till Outdoor Festival STHLM

En stor tältkåta med många människor samlade runt
Den 23–24 maj 2026 samlas friluftsintresserade på Djurgården i Stockholm. Som Plus‑medlem kan du boka festivalens äventyrspass gratis!

Vinn skidstavar från Akka!

Vinn skidstavar från Akka!
Ta chansen att uttrycka din personliga stil i slalombacken. Vi tävlar ut två par av unika skidstavar från det nya, svenska varumärket Akka!
Den här är en Fiskaffär som sagt. Den ligger på en ö i skärgården. Det här är den gamla byggnaden. Ön den ligger på, är större än Möja. Den har vägförbindelse med fastlandet.
 

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.