Gissa position Stockholms län

Vilket naturreservat södra Stockholms län är jag i och vilket berg står jag på när jag tar bilden?
IMG_4260.jpeg
 

Aktuellt

På turskidor mellan stugor – ny bok guidar till svenska fjällen

I över 30 år har Oskar Karlin skidat mellan stugor i den svenska fjällvärlden. Nu har han samlat kunskaper, råd och tips i en 400 sidor tjock bok.

Vinn ”Turskidåkning” av Oskar Karlin!

Med sin nya bok vill Oskar Karlin inspirera fler att upptäcka den svenska fjällvärlden på turskidor. Här har du chansen att vinna boken!

”När isen ligger i skärgården släpper jag allt”

I mitten av november lade sig de första skridskoisarna i Stockholm. Vi har pratat med Pamina Falck, kommunikationsansvarig på SSSK, om säsongstarten.
Väldigt klurig fråga denna..

Men, finns det inte något som heter. ”Käringboda naturreservat” nere vid Nynäshamn. Om det är Vinsberget du står på låter jag vara osagt, men jag gissar på det.

Utan gissningar går ju tråden ej vidare..

Kan då tänka mig att du ser ut över Oxnö och Svartfjärden?
 
Ja, det verkar så. Jag åker ju inte långfärdsskridskor alls, och jag tycker tyvärr att alla frusna fjärdar ser ungefär likadana ut. Men Thure är en väldigt positiv och idog bildutläggare ändå, och jag lär mig ändå något om skärgården här, tack vare honom. Jag hoppas jag kan gissa rätt på några vinterbilder någon gång. Även en blind höna kan hitta ett korn.

Nåja..Mer lekfullheter här:

Var, i vilken park finns denna skulptur.

Den finns också i en annan stadsdel med. Var?

Pedogogisk lekskulptur.PNG
 
Jag känner inte igen den men har googlat fram att en finns i Hökarängen. Det kan ju vara den andra stadsdelen men jag måste ju prova med något.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips