Gissa position Stockholms län

pic_850579.jpg
 
Men oj vad svårt! Sådant här finns ju överallt i skogarna, bara man ger sig tillräckligt långt bort.

Men något säger mig ändå att detta kanske är i Tyresta, ungefär här? Så ser det ut.. om jag jämför med mina egna bilder….
sg gp.png


Dock.. det finns andra liknande platser i området.(Åvaleden, typ) En plats där kallas ’Bäverdammen’, men det finns flera olika med samma namn.
Din bild ser ju för visso ut som ’En Bäverdamm’, men om det är just den kända bäverdammen vet jag icke.

Nån måste ju börja gissa..

Anders.
 

Aktuellt

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.

På två hjul genom Karelen: Grusvägar, bastur och möten för livet

Två irländska cyklister reser till finska Karelen för att utforska områdets “grå guld” – alla övergivna, slingrande grusvägar.
Naturligtvis var ditt fotografi väldigt svårt. Men Thures bild av Nacka Gård var för mig omöjlig att ta..Nog för att jag passerat där åtskilligt, så fattade jag ändå inte platsen. Var på väg att skriva ’Lilla Nyckelviken’ eller något sådant trams, och det var ju tur det att jag inte gjorde det då. :giggle:

Det är som sagt många bäverdammar i Stockholmstrakten. Men i och med att jag var ute i Tyresta i höstas och gick just på stigen där,(Bäverträsket/Castorhavet) så slog det mig hur märkligt det är med bävrar och vilket arbete dom lägger ned på sin omgivning. Mig veterligt finns det minst tre större bäverdammar i Tyresta, den mest kända är väl den vid Bylsjön innan rastplatsen.

Dessa bildgåtor kan vara hur svåra som helst. Har man inte varit på platsen kan inte ens bilden hjälpa. Minnet skapar en större association utav synerfarenheten och ibland inbillar vi oss att vi känner till platser fast vi inte alls gör det..

Det finns som sagt en hel vetenskap kring perception och hur vi konstruerar minnen utifrån det vi ser, och ibland ser vi saker som vi kanske inte borde!



Näja..Nu då nästa gåta:

SAM.png


Ledtråd: Område känt för ovanlig blomsterprakt på våren.
 
Det är i vicke’ fall en massförkomst av Pestskråp. Men var?
Är det en vändplan bakom vallen? Byggfuttar? t vr.? Läger för papperslösa?
Kan det vara i Söderort, bortåt Älta/Flaten-hållet?? Det finns dväljs mycket suspekta saker där..
Kan också vara åt Älvsjö-hållet???? mja..

Svårt att pricka in detta….
 
Södertörn är rätt och väster om Älvsjö. Utmed en "kommunikatonskorridor" där flera trafikslag bullrar en del. Vi blickar ut mot ett fält där det bakom jorvallen på bilden finns en stor snötipp.

Thure
 
Senast ändrad:

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips