Gissa position Stockholms län

Har ont om bilder i arkivet, men testar med denna som kanske är lätt, kanske svår.

Var sitter denna skylt?
20231126_113007.jpg
 
Har för mig att du tidigare postat en bild från stationen i Stuvsta. Jag har passerat där nån gång och passagen till perrongen påminner om den här bilden?

Edit: Teorin verkar inte stämma enligt det bildmaterial jag hittar på Google Street view. Det verkar kunna vara en undergång av väg eller järnväg. Inte så frekventerad som en pendeltågsstation centralt är min tanke.

Nånstans utmed Roslagsbanan?

Thure
 
Senast ändrad:
Det tar knappt 40 minuter att åka kollektivt från Stuvsta till denna plats, minst ett byte krävs beroende på resväg, enligt SL.

Apropå spårbunden trafik från Slussen så har det gått, och kommer att gå.
 

Aktuellt

20 år av diskussioner om torkad mat – och 10 tips!

I år har en av Utsidans populäraste forumtrådar, "Torka mat", varit aktiv i 20 år. Här bjuder vi på tips till dig som vill börja torka egen utemat!

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips