Gissa position Stockholms län

Det stämmer det är Kolbottensjön men var kan jag då vara på frågebilden #6117 som är tagen en stund senare? Efter #6117 passerade jag platsen på bilden nedan.

Thure

OI003031.JPG
 
Lite hjälp. De tre bilderna ligger mer eller mindre utmed en linje men de med vita punkter på träden utmärkta stigarna jag följde går lite mera vindlande. Mellan Kolbottenbilden och bilden på stigen är det en halvtimme. Mellan stigbilden #6117 och bilden med träskulpturer är det 9 minuter. Intill träskulpturerna finns en liten sportanläggning av ett numera ovanligt slag i Stockholmstrakten. Promenaden gick strax väster om rester av en sedan länge nedlagd och betydligt större sådan anläggning i skogen.

Thure
 
Från karta till horisont – behåll fokus med rätt sorts kontaktlinser
Synen förändras gradvis – men skärpan går att få tillbaka. Progressiva kontaktlinser är utvecklade för att låta blicken hänga med utan avbrott.
Inte riktigt jag följde skyltar mot stället med träskulpturerna. Där finns ett litet torp och anläggningen jag nämnde i inlägget #6122. För att jag skall tycka svaret räcker behövs namnet på torpet eller förklaring på vilken sorts anläggning det är.

Thure
 
Det borde ju vara lätt med alla fina ledtrådar, men jag är helt vilse här. Trodde ett tag att du kanske var vid lilla skidbacken i Saltsjöbaden, men det stämmer inte med avstånd och tider (om du inte rör dig väsentligt mycket snabbare än mig förstås).

Men jag gör en lite vild chansning. Du är vid skyttebanan alt äventyrsbanan vid Snörom. Kan det varit ett militärt skyttefält eller liknande som du menar är den nedlagda anläggningen?
 

Aktuellt

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap
För Karin Strandberg och Karin Wallén är det självklart att hunden ska med på vandringen. Nu har de samlat sina kunskaper i en handbok!

Från karta till horisont – behåll fokus med rätt sorts kontaktlinser

Från karta till horisont – behåll fokus med rätt sorts kontaktlinser
Synen förändras gradvis – men skärpan går att få tillbaka. Progressiva kontaktlinser är utvecklade för att låta blicken hänga med utan avbrott.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun!

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun!
Ta chansen att vinna startplatser till Göteborgs största trailupplevelse och Merrells nya terränglöpsko Agility Peak 6, perfekt att springa loppet i!

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt
Inför vår- och sommarsäsongen lanserar flera svenska varumärken nyheter med låg vikt. Utsidans redaktion listar fem favoriter!
Snyggt seasteel. Det är mycket riktigt Snörom och pistolskyttebanan som jag efterfrågar. På tidigare topografiska kartor finns den gamla stora skjutbanan i skogen markerad. På flygbilden från 1960 nedan ser man det öppna området som var skjutbana nu är det igenvuxet men några byggnader intill det gamla skjutfältet finns kvar.

Thure

1960flyg.JPG
 
Senast ändrad:
Riktigt kul och klurig bildgåta. Att veta att utgångspunkten var Kolbotten, men inte förstå resten av ledtrådarna var irriterande men stimulerande.

Ny bild, var (ungefär) är vi nu?
botk.jpg
 
Faktiskt 1,5km väster om herrgården längs vägen som ansluter till Erstaviksvägen vid kraftledningen :) Stafetten tillbaka till dig igen då.
 

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.