Gissa position Stockholms län

Sandasjön rinner ut i Östersjön via en å till Erstaviken medan vattnet från den här sjön rinner ut i Hammarbysjö = saltvatten via slussen vid "Göteborg". Dvs restaurangen GTB.

Thure
 
Nå då borde det väl kunna vara Dammtorpssjön, den ser ju ut att ha förutsättningar för att frysa tidigt (och ge något längre åkbar is än den lite begränsade sandasjön) ...
 
Hade ont om bilder så jag fick låna denna helikoptervy. Vad visar den?
Utsidan21.jpg
 

Aktuellt

Nytt avsnitt: vad kan friluftslivet lära av idrotten?

Nytt avsnitt: vad kan friluftslivet lära av idrotten?
Kan naturområden gynnas genom att talas om likt idrottsanläggningar? Det och mycket mer diskuteras i det senaste avsnittet av Outdoor & Friluftsliv!

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Utsidan blir mediapartner till Outdoor Festival STHLM

En stor tältkåta med många människor samlade runt
Den 23–24 maj 2026 samlas friluftsintresserade på Djurgården i Stockholm. Som Plus‑medlem kan du boka festivalens äventyrspass gratis!

Vinn skidstavar från Akka!

Vinn skidstavar från Akka!
Ta chansen att uttrycka din personliga stil i slalombacken. Vi tävlar ut två par av unika skidstavar från det nya, svenska varumärket Akka!
Jag är inte helt söker på var Napoleonviken ligger (Ingaröfjärden?). I så fall är det en bit ifrån, och för mycket innerskärgård.
 
Fram till 7 november fanns möjligheten att nå denna plats med allmänna transportmedel. För att göra detta borde man ha använt linje 24A.
 

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.